Na hlavný obsah

Ukrajina ukončila diplomatické vzťahy so Sýriou

Damask oficiálne uznal nezávislosť a suverenitu dvoch samozvaných proruských republík.

Ukrajina ukončila diplomatické vzťahy so Sýriou
Sýrsky prezident Bašár Asad. Foto: TASR/AP

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil v stredu (29. 6.) večer ukončenie diplomatických vzťahov so Sýriou.

K takémuto kroku Kyjev pristúpil po tom, ako Damask oficiálne uznal nezávislosť a suverenitu dvoch samozvaných proruských republík na východe Ukrajiny.

Samozvané republiky v Donbase – tzv. Donecká ľudová republika (DĽR) a Luhanská ľudová republika (LĽR) – vznikli v apríli 2014. Šéf Kremľa Vladimir Putin uznal ich nezávislosť 21. februára, teda tri dni pred začiatkom vojenskej invázie na Ukrajinu, čím si vyslúžil kritiku medzinárodného spoločenstva.

Sýria sa v stredu (29. 6.) stala okrem Ruska prvou krajinou, ktorá uznala nezávislosť týchto separatistických samozvaných republík, čím prirodzene nahnevala Kyjev, približuje AFP.

„Medzi Ukrajinou a Sýriou už nebudú nijaké vzťahy,“ povedal Zelenskyj vo videu zverejnenom na platforme Telegram. Dodal, že Sýria bude v dôsledku tohto kroku čeliť „ešte väčšiemu sankčnému tlaku“.

Režim sýrskeho prezidenta Bašára Asada podľa analytikov vďačí za svoje „prežitie“ ruskej vojenskej intervencii, ktorá zvrátila priebeh občianskej vojny v Sýrii v prospech Damasku.

Agentúra AFP pripomína, že sýrska vláda ako spojenec Ruska už v minulosti obdobne podporila separatistické regióny, ktorých nezávislosť uznala Moskva.

V roku 2018 takto Damask uznal nezávislosť gruzínskych odštiepeneckých regiónov – Južného Osetska a Abcházka. Gruzínsko vtedy taktiež zareagovalo ukončením diplomatických vzťahov so Sýriou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet