Na hlavný obsah

Zeman: Putin patrí pred vojnový súd

Ruský útok na Ukrajinu bol preňho "studenou sprchou".

Zeman: Putin patrí pred vojnový súd
Český prezident Miloš Zeman. Foto: TASR

Český prezident Miloš Zeman tvrdí, že ruský prezident Vladimir Putin patrí pred vojnový súd. Zeman sa takto vyjadril v nedávnom rozhovore pre ukrajinskú redakciu Rádia Slobodná Európa. Informuje o tom v pondelok (6. 6.) český spravodajský server novinky.cz.

Dodal, že český prezident v rozhovore čelil otázkam na svoje niekdajšie proruské postoje, ktoré však teraz bagatelizoval.

Svoj názorový obrat Zeman vysvetľoval tým, že ruskou inváziou na Ukrajine nastala „zásadne nová situácia“. Pred agresiou na Ukrajine podľa neho ostatné štáty vnímali Rusko ako normálnu krajinu, s ktorou sa diskutovalo aj obchodovalo.

„Situácia sa však zásadne zmenila okamihom ruskej agresie na Ukrajine. Keď sa zmení situácia, zmení sa aj váš názor,“ povedal Zeman v rozhovore, ktorý prebehol uplynulý piatok (3. 6.). Zároveň priznal, že ruský útok na Ukrajinu bol preňho „studenou sprchou“.

Zeman vysvetľoval aj výroky o Kryme

Zemana sa v rozhovore pýtali aj na jeho dávny výrok, v ktorom označil ruskú anexiu Krymu za „fait accompli“, teda za hotovú vec. Český prezident povedal, že sa tak vyjadril v „určitej chvíli a pre určité publikum“.

„Nikdy som nespochybňoval, že Rusko obsadilo Krym v rozpore s medzinárodným právom a že to bolo a je zle. Jediné, čo som vtedy v roku 2017 v Štrasburgu urobil, bolo, že som pomenoval slona v miestnosti. Áno, bolo to trochu nediplomatické a dnes by som takto úprimne na túto tému nehovoril,“ dodal.

Český prezident ďalej uviedol, že sa týmto výrokom snažil otvoriť dodnes aktuálnu otázku, čo bude s Krymom, ak sa ho Rusko nevzdá. „Čo konkrétne a fakticky urobí Kyjev? Čo urobí EÚ a NATO, teda, samozrejme, okrem toho, že bude možno donekonečna opakovať, že Krym nie je ruský?“ pýtal sa v rozhovore Zeman.

Hovoril aj o opotrebovanej vojne

Konflikt na Ukrajine podľa jeho slov smeruje do stavu tzv. opotrebovávacej vojny. „Jedným z logických riešení tejto situácie by mohlo a malo byť, že vojnové konflikty časom nahradia diplomatické rokovania. Podmienkou je však pozastavenie bojov a priame rokovania medzi prezidentmi oboch krajín,“ dodal Zeman.

Podľa jeho slov je však diplomatické riešenie zjavne ešte ďaleko. „Obe strany deklarujú absolútne ciele, ktoré však podľa dostupných informácií nevedia dosiahnuť,“ uviedol.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet