Na hlavný obsah

Biden podpísal nariadenie na ochranu prístupu k interrupciám

Ide o súčasť reakcie na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA.

Biden podpísal nariadenie na ochranu prístupu k interrupciám
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden v piatok (8. 7.) podpísal nariadenie na ochranu prístupu k umelému ukončeniu tehotenstva. Ide o súčasť reakcie jeho administratívy na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil ústavné právo na interrupciu. Informuje o tom televízia NBC News.

Cieľom nariadenia prezidenta je zabezpečiť prístup k službám reprodukčnej zdravotnej starostlivosti. A to vrátane potratov a antikoncepcie. Má tiež chrániť súkromie a bezpečnosť pacientiek, uviedol vo vyhlásení Biely dom.

Americké ministerstvo zdravotníctva má na základe najnovšieho nariadenia zlepšiť prístup k potratovým tabletkám a chrániť prístup k pohotovostnej lekárskej starostlivosti, spresnil Biely dom.

Rozhodnutie je podľa neho totálne nesprávne

Okrem iného nariadil generálnemu prokurátorovi a právnemu zástupcovi Bieleho domu, aby zvolali súkromných pro bono (práca vykonávaná dobrovoľne a bezplatne alebo za zníženú cenu ako služba verejnosti) právnikov a organizácie verejného záujmu.

Dôvodom je podpora právneho zastupovania pre tých, ktorí hľadajú alebo ponúkajú služby reprodukčného zdravia.

Biden označil rozhodnutie Najvyššieho súdu za „totálne nesprávne“. „Súd dal jasne najavo, že nebude chrániť práva žien,“ uviedol.

„Nesmieme dovoliť, aby nás Najvyšší súd v spojení s extrémistickými zložkami Republikánskej strany obral o slobody a našu osobnú autonómiu,“ povedal.

Biden zdôraznil, že najrýchlejším spôsobom, ako zrušiť predmetné rozhodnutie Najvyššieho súdu, by bolo, ak by americký Kongres schválil zákon legalizujúci prístup k interrupcii. Na to však v súčasnosti demokrati nemajú dostatočnú podporu, pripomína NBC News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet