Na hlavný obsah

Europoslanci schválili reguláciu digitálnych firiem či obsahu na sociálnych sieťach

V prípade nedodržania pravidiel im budú hroziť vysoké pokuty.

Europoslanci schválili reguláciu digitálnych firiem či obsahu na sociálnych sieťach
Na snímke aplikácia Facebooku na smartfóne. Foto: TASR/AP

Európsky parlament v utorok (5. 7.) schválil dvojicu kľúčových digitálnych noriem, ktoré majú okrem iného lepšie chrániť konkurenčné prostredie na internete či prinútiť veľké spoločnosti, ako je Meta Platforms alebo Google, aktívnejšie bojovať proti nezákonnému obsahu a dezinformáciám.

Europoslanci prijali pravidlá označované ako akt o digitálnych službách (DSA) a digitálnych trhoch (DMA). Tými EÚ prvýkrát po dvoch desaťročiach výraznejšie reguluje internetové prostredie a reaguje na rýchly vývoj komunikácie a obchodovania na sieti.

Podľa DSA budú musieť platformy zaviesť opatrenia proti šíreniu nezákonného obsahu a dezinformácií. Veľkým firmám, ktoré tak neurobia, budú hroziť pokuty až do výšky 6 % ich ročného globálneho obratu. Sociálne médiá a internetové trhoviská potom budú musieť chrániť užívateľov pred ponukami nelegálneho tovaru a služieb.

DMA zavádza pojem gatekeeper, čo je veľká spoločnosť významne ovplyvňujúca prevádzku internetu. Tieto firmy budú okrem iného zdieľať viac informácií s menšou konkurenciou odkázanou na ich služby.

Prísnejší bude aj dohľad nad protimonopolnými pravidlami či kontrola akvizícií menších spoločností tými veľkými. Pokuty v prípade DMA sú vyššie a môžu dosiahnuť až 10 % celosvetového ročného obratu.

Europoslanci po predchádzajúcej dohode so zástupcami členských krajín schválili obe normy jasnou väčšinou hlasov. Definitívne ich potvrdia ministri členských krajín na niektorom z nasledujúcich zasadnutí vedených českým predsedníctvom EÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet