Na hlavný obsah

Letisko Sliač čaká do roku 2025 viacero modernizácií

Plánujú taktiež postaviť vežu pre riadenie letovej prevádzky.

Letisko Sliač čaká do roku 2025 viacero modernizácií
Na ilustračnej snímke riadiaca veža. Foto: TASR

Letisko Sliač čaká do roku 2025 viacero modernizácií, ktoré primárne súvisia s nákupom nových lietadiel F-16.

„V horizonte do roku 2025 pôjde napríklad o metrologické zabezpečenie pre nové stíhacie lietadlá F-16 či rekonštrukciu budovy č. 92,“ povedala hovorkyňa ministerstva obrany sr (MO SR) Martina Kovaľ Kakaščíková.

Hovorkyňa ďalej uvádza aj výstavbu tzv. Hush House (uzavreté zariadenie s potlačením hluku používané na testovanie leteckých systémov), modernizáciu pozemného záchytného zariadenia lietadiel (model BAK 14) a zabezpečenie leteckého simulátora.

V ďalších rokoch plánujú taktiež postaviť vežu pre riadenie letovej prevádzky, výstavbu rolovacích dráh a realizáciu ďalších etáp rekonštrukcie a modernizácie leteckej základne.

Ďalšie infraštrukturálne projekty v Sliači má zabezpečiť Agentúra NATO pre podporu a obstarávanie (NATO Support and Procurement Agency – NSPA).

Projektov je mnoho

Konkrétne má ísť o vybudovanie nových, rekonštrukciu a rozšírenie existujúcich rolovacích dráh. Ďalej vybudovanie stojiska lietadiel, rekonštrukcia skladu náhradných dielov alebo vybudovanie trafostanice.

Medzi projekty, ktoré sú vo fáze projektovej prípravy, patrí napríklad rekonštrukcia hangáru údržby Vítkovice, vybudovanie vstupu zo Sielnice a zariadenia pre umývanie lietadiel, rekonštrukcia budovy pre parkovanie pozemných podporných prostriedkov.

Ďalej je to vybudovanie zariadenia pre skladovanie a plnenie hydrazínu, vybudovanie dočasného skladu munície, rekonštrukcia dielní opráv pre pozemné podporné prostriedky alebo aj rekonštrukcia priestorov NATINAMDS (integrovaného systému protivzdušnej a protiraketovej obrany NATO).

Na letisku Sliač nie je výstavba nových hangárov momentálne potrebná. Nedávno ukončili stavebné práce na rekonštrukcii hangárov „Husár“ č. 1-3 v celkovej hodnote 1,3 milióna eur. „Plánuje sa však aj realizácia množstva iných projektov, ktoré sú v rôznom štádiu prípravy,“ dodala Kakaščíková.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny