Na hlavný obsah

Separatisti v Doneckej oblasti zakážu Google

Vraj podporuje terorizmus a násilie.

Separatisti v Doneckej oblasti zakážu Google
Predstaviteľ tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Denis Pušilin. Foto: TASR

Proruskí separatisti ovládajúci časť východoukrajinskej Doneckej oblasti oznámili, že zakážu internetový vyhľadávač Google, ktorý podľa nich podporuje „terorizmus“ a „násilie„. Správu zverejnil v piatok (22.7.2022) denník The Guardian.

Podľa Denisa Pušilina, vodcu tzv. Doneckej ľudovej republiky (DĽR), Google okrem toho pomáha šíriť ukrajinskú a západnú propagandu a dezinformácie. Svoje tvrdenia Pušilin nepodložil žiadnymi dôkazmi.

„V popredí týchto snáh na poli informačných technológií je vyhľadávač Google, ktorý otvorene – na príkaz svojich poručníkov z americkej vlády – podporuje terorizmus a násilie proti všetkým Rusom a obzvlášť voči obyvateľstvu Donbasu,“ napísal šéf doneckých separatistov na sociálnej sieti Telegram.

Podľa jeho slov bude najpopulárnejší svetový vyhľadávač na území DĽR zablokovaný až dovtedy, kým sa spoločnosť Google „nevzdá svojho zločinného prístupu a vráti sa k dodržiavaniu všeobecne prijímaných princípov práva, morálky a zdravého rozumu“.

Existenciu separatistickej Doneckej ľudovej republiky vo východoukrajinskom Donbase aktuálne uznávajú len tri členské štáty OSN: Rusko, Sýria a Severná Kórea.

Denis Pušilin bol pred vstupom do politiky na strane proruských separatistov v roku 2014 prakticky neznámym lokálnym politikom, ktorý sa neúspešne uchádzal o kreslo v ukrajinskom parlamente.

Google už vo štvrtok zakázala aj tzv. Luhanská ľudová republika, vyhlásená na separatistami ovládaných územiach v Luhanskej oblasti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet