Na hlavný obsah

Talibanská delegácia sa zúčastní medzinárodnej konferencii v Taškente

Rozhovory budú zamerané na afganský mierový proces.

Talibanská delegácia sa zúčastní medzinárodnej konferencii v Taškente
Úradujúci afganský minister zahraničných vecí talibanského režimu Amír Chán Muttakí. Foto: TASR/AP

Delegácia afganského vládnuceho hnutia Taliban odcestovala na medzinárodnú konferenciu v uzbeckom hlavnom meste Taškent. Delegáciu talibov vedie minister zahraničných vecí Amir Chán Mutakí. Informuje o tom agentúra AFP.
 

Taškent bude od pondelka dejiskom dvojdňovej konferencie, na ktorej sa stretávajú zástupcovia z viac ako 20 krajín a medzinárodných organizácií. Stretnutie nadväzuje na medzinárodné konferencie, ktoré sa v Uzbekistane konali v rokoch 2018 a 2021. Rozhovory budú zamerané na afganský mierový proces, bezpečnostnú spoluprácu a regionálne vzťahy.

Aktivisti prítomnosť delegácie kritizujú


Účasť delegácie Talibanu už vyvolala negatívne reakcie zo strany aktivistov bojujúcich za ľudské práva, upozornila DPA. „Je to hanebné,“ uviedla afganská aktivistka organizácie Amnesty International Samira Hamídová. Poukázala na sériu prípadov porušovania ľudských práv zo strany Talibanu, ako napr. zatváranie stredných škôl pre dospievajúce dievčatá či svojvoľné zatýkanie novinárov a kritikov.


Podľa DPA ide o v poradí už o druhú medzinárodnú konferenciu o Afganistane, odkedy v krajine vlani v auguste prevzalo moc islamistické hnutie Taliban. Prvá konferencia v januári v nórskej metropole Oslo vyvolala kritiku afganskej diaspóry, ktorá obvinila medzinárodné spoločenstvo, že sa snaží zlepšiť obraz Talibanu a jeho konzervatívnej línie. DPA pripomenula, že vládu Talibanu zatiaľ oficiálne neuznala žiadna krajina sveta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet