Na hlavný obsah

Vo Francúzsku začína ďalšia vlna horúčav

Suchom trpí celá krajina, na väčšine územia platia obmedzenia.

Vo Francúzsku začína ďalšia vlna horúčav
Ilustračná snímka - sucho vo Francúzsku. Foto: TARS/AP

Vo Francúzsku sa dnes (31. 7.) začína nová vlna horúčav, ktorá podľa meteorológov potrvá najmenej po prvej polovici budúceho týždňa. Informujú o tom francúzske médiá.

Veľmi vysoké riziko lesných požiarov hrozí predovšetkým na juhu krajiny. Väčšina francúzskeho územia trpí suchom a tohtoročný júl patrí k tým najsuchším za posledné desaťročia.

„Vo Francúzsku začína nová vlna horúčav a na juhu od osi Bordeaux – Lyon môžu od pondelka (1. 8.) teploty plošne vystúpiť nad 35 stupňov,“ uviedla agentúra Météo – France. Podľa jej predpovedí by sa na niektorých miestach mohli teploty priblížiť k 39 až 40 stupňom. Nová vlna horúčav by mala trvať najmenej štyri dni, povedal stanici France Info meteorológ Jean-yves Choplin.

V južnej polovici Francúzska je podľa meteorológov veľmi vysoké nebezpečenstvo vzniku lesných požiarov. Môžu za to vysoké teploty aj veľmi nízky úhrn zrážok za posledný mesiac. „Tohtoročný júl veľmi pravdepodobne bude najsuchším júlom od začiatku záznamov v roku 1959,“ uviedla hovorkyňa agentúry Météo-france. Väčší objem zrážok meteorológovia neočakávajú ani v najbližších 10 dňoch.

Obmedzenia platia skoro v celej krajine

Z 96 departementov, na ktoré je rozdelené kontinentálne Francúzsko, netrpia suchom do nejakej miery len 3. Väčšina departementov musela tiež zaviesť nejaké obmedzenia v spotrebe vody, napríklad menšie odbery závlahy pre poľnohospodárstvo či pre zalievanie záhrad, napúšťanie bazénov alebo umývanie áut. Vyplýva to z údajov štátnej organizácie Propluvia. Žiadne obmedzenia nemuselo zatiaľ zaviesť hlavné mesto Paríž a jeho okolie, uviedla stanica France24.

Dôsledky nižších zrážok pociťuje poľnohospodárstvo. Očakáva sa, že sucho sa prejaví na úrode obilia či kukurice.

Situácia začína byť dramatická,“ povedal agentúre EFE podpredseda poľnohospodárskeho zväzu FNSEA Joël Limouzin. Negatívne dopady však zaznamenáva aj energetika, uviedla sieť ekologických organizácií Action Climat. Kvôli suchu klesá výkon vodných elektrární. Kvôli menším prietokom riek museli obmedziť svoju výrobu aj niektoré jadrové elektrárne.

V Španielsku je situácia podobná

Nadpriemerné teploty očakávajú meteorológovia tiež v Španielsku. Meteorológovia tam očakávajú aj v auguste veľmi vysoké teploty, a to hlavne v prvej polovici mesiaca. Na budúci týždeň budú teploty nadpriemerné prakticky na celom španielskom území.

Na mnohých miestach na západe a na juhu krajiny teploty prekročia 40 stupňov, uviedla agentúra EFE. Predpovede nepočítajú ani v auguste s väčším úhrnom zrážok, čo zvyšuje nebezpečenstvo vzniku požiarov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet