Na hlavný obsah

Biden podpísal zákon o ochrane životného prostredia, príspevkoch na lieky a daniach pre korporácie

Zákon považuje za víťazstvo demokracie.

Biden podpísal zákon o ochrane životného prostredia, príspevkoch na lieky a daniach pre korporácie
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden dnes podpísal zákon o rozsiahlych investíciách do ochrany klímy a zdravotníctva. Klimatický balík pošle 369 miliárd dolárov (362 milliárd eur) do obnoviteľných zdrojov energie a na zníženie emisií. To podľa denníka The Guardian predstavuje doteraz najvýznamnejšie úsilie USA v boji proti klimatickej kríze.

Odborníci odhadujú, že zákon by mohol do roku 2030 viesť k zníženiu emisií v USA približne o 40 % v porovnaní s úrovňou z roku 2005, píše denník. Norma tiež obmedzuje ceny niektorých liekov a zavádza minimálnu daňovú sadzbu pre veľké spoločnosti.

Snaha o zníženie inflácie

Demokrati návrh prezentujú ako krok k zníženiu inflácie. Prijatie zákona je pre Bidenovu administratívu významným úspechom. Demokrati dúfajú, že zákon zlepší názor verejnosti na prezidenta pred novembrovými všeobecnými voľbami.

Týmto zákonom zvíťazil americký ľud a zvláštne záujmy prehrali,“ povedal Biden, keď zákon slávnostne podpisoval v Bielom dome. Označil to za dôkaz pre „americký ľud, že demokracia v Amerike stále funguje, napriek všetkým ohováraniam o jej zániku. A to nielen pre pár privilegovaných, ale pre nás všetkých,“ uviedol Biden podľa denníka The Guardian.

Balík je výsledkom náročných rokovaní s pravicovým krídlom Demokratickej strany. Predchádzajúcu verziu balíka, ktorá bola štedrejšia, blokoval demokrat Joe Manchin, ale za novú verziu bol nakoniec ochotný hlasovať. Snemovňa reprezentantov normu schválila pred štyrmi dňami (12. 8.).

Zníženie cien liekov a dane pre korporácie

Druhá časť tohto rozsiahleho investičného plánu má za cieľ odstrániť nerovnosti v prístupe k zdravotnej starostlivosti v Spojených štátoch, najmä znížením cien liekov. Seniorom sa napríklad zastropujú výdavky za lieky na predpis na sume 2 000 dolárov (1 960 eur) ročne. Medicare, systém verejného zdravotného poistenia pre osoby staršie ako 65 rokov, bude okrem iného prvýkrát môcť vyjednávať o cenách niektorých liekov priamo s farmaceutickými spoločnosťami, a získať tak férovejšie ceny, píše AFP.

Výdavky má pomôcť pokryť zavedenie minimálnej 15 % dane pre korporácie s ročnými ziskami presahujúcimi jednu miliardu dolárov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet