Na hlavný obsah

Mexiko kvôli suchám obmedzuje výrobu piva

V roku 2021 bola krajina najväčším vývozcom piva na svete.

Mexiko kvôli suchám obmedzuje výrobu piva
Ilustračná snímka - pivo. Foto: TASR/AP

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador vyzval pivovarníkov, aby obmedzili výrobu piva v suchom zasiahnutých oblastiach na severe krajiny, ktorá je významným vývozcom tohto nápoja. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

„Neznamená to, že už nikdy nebudeme vyrábať pivo. Myslím to tak, že sa pivo nebude vyrábať na severe,“ povedal novinárom López Obrador, ale zastavenie jeho produkcie tam nenariadil.

López Obrador povedal, že jeho vláda podporí spoločnosti, ak budú vyrábať pivo v juhovýchodných štátoch Mexika, známych svojimi mohutnými riekami, bujnou džungľou a veľkou chudobou.

Ale povolenie sa už nemôže udeľovať tam, kde nie je nijaká voda,“ dodal prezident.

Mexiko bolo svetovo najväčším vývozcom piva

Mexiko bolo v roku 2021 najväčším vývozcom piva na svete s tržbou okolo 5 miliárd dolárov, po ňom nasledovalo Holandsko s tržbou takmer 2,2 miliardy dolárov, ukazujú údaje OSN.

K pivovarníckym spoločnostiam, ktoré majú továrne na severe Mexika, patria napríklad holandský gigant Heineken a belgicko-brazílska obria firma Anheuser-Busch InBev.

Dodávky vody sú na severe problém

Domácnosti v severomexickej priemyselnej metropole Monterrey majú už celé týždne vodu na prídel, pretože málo prší a podľa environmentalistov sú zdroje vody aj zle spravované.

Mexická vláda vyhlásila z dôvodu sucha stav núdze, aby umožnila úradom zavádzať osobitné opatrenia, ktoré zaistia dodávky vody.  

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet