Na hlavný obsah

Zvieratá sú vplyvom vysokých teplôt vyčerpané a majú zníženú kondíciu

Dochádza aj k úhynu rakov a rýb v prehriatych jazerách.

Zvieratá sú vplyvom vysokých teplôt vyčerpané a majú zníženú kondíciu
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Vysoké teploty ovplyvňujú nielen ľudí, ale aj zvieratá. Tie sú potom vyčerpané a majú zníženú kondíciu. Prehriatie organizmu si vedia čiastočne regulovať napríklad vtáky svojim perím. Uviedla to vedúca oddelenia zoológie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR Ivana Havranová.

Z dôvodu uschýnania kvetov, dehydratácie a prehriatia organizmu majú napríklad včely zníženú produkciu. Havranová tvrdí, že pri citlivých druhoch môže dôjsť až k úhynu. Suché a teplé počasie tiež zle znášajú ježkovia.

Pri vysokých teplotách tiež dochádza k úhynu rakov a rýb v prehriatych jazerách či nádržiach alebo pri vysychaní koryta rieky, priblížila Havranová.

Obyvateľom miest odporúča umiestňovať misky s vodou pod stromy či balkóny

„Pri vysokých teplotách je ideálne, aby všetky zvieratá, a teda aj chránené, mali dostatok vody a možnosti úkrytu či tieňa. Najmä v mestách odporúčame obyvateľom umiestniť na zem pod stromy alebo na vyvýšené miesta na balkónoch misky s vodou,“ uviedla Havranová. Dodáva, že pitnú vodu ocenia najmä ježkovia, vtáky, opeľovače a hmyz.

Na výrobu postačí akákoľvek miska s vodou s niekoľkými kamienkami pre lepšie pristátie hmyzu.

Na vidieku si jednoduchšie živočíchy nájdu úkryt v tieni, napríklad v lese, na jeho okraji či remízkach. „Voľne žijúce zvieratá často využívajú zdroje vody na vidieku určené pre hospodárske zvieratá alebo vodu v okolitých potokoch,“ povedala Havranová.

Pri nájdení dehydratovaného živočícha je podľa nej potrebné uložiť ho do tieňa, podať vlažnú vodu, prípadne ho položiť na vlhký uterák a zavolať územne príslušnú záchrannú stanicu.

ŠOP zároveň upozorňuje na zvýšené množstvo nájdených padnutých dážďovníkov. Momentálne pribúdajú hlásenia o povyskakovaných mláďatách z hniezd. Dôvodom sú práve veľké horúčavy. Ich sezóna práve podľa Havranovej dosahuje vrchol.

„Pokiaľ nájdete na zemi dážďovníka a má krídla kratšie a svetlé pierka pod hrdlom, je to mláďatko. Vezmite ho, prosím, odtiaľ a ihneď informujte záchranárov,“ informoval Metod Macek zo Záchrannej stanice stanice pre chránené živočíchy v Zázrivej.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko