Na hlavný obsah

Kráľ Karol III. sa prvýkrát prihovoril verejnosti ako nový monarcha

Prisľúbil, že bude pokračovať v celoživotnej službe Alžbety II.

Kráľ Karol III. sa prvýkrát prihovoril verejnosti ako nový monarcha
Na fotografii britský kráľ Karol III. Foto: Twitter/AJ+

Nový britský kráľ Karol III. sa v piatok (9. 9.) podvečer prvýkrát prihovoril verejnosti prostredníctvom videopríhovoru. Zosnulú Alžbetu II. v ňom označil za inšpiráciu pre neho samého aj celú kráľovskú rodinu. Prisľúbil, že bude pokračovať v jej celoživotnej službe, píše denník The Guardian.

„Naše hodnoty zostávajú – a musia zostať – nemenné. Rovnako ako úloha a povinnosti monarchu, ako aj jeho vzťah s anglikánskou cirkvou, v ktorej je zakorenená moja viera,“ vyhlásil kráľ. Dodal, že práve v tejto viere sa naučil vážiť si zmysel pre povinnosť voči ostatným.

„Nezáleží, či žijete v Spojenom kráľovstve alebo niektorom z jeho území, z akého prostredia pochádzate alebo čomu veríte, budem sa snažiť vám slúžiť s vernosťou, úctou a láskou, ako po celý môj život,“ uviedol Karol III.

Karol III. opakovane zdôraznil, že zosnulá kráľovná neochvejne plnila svoje panovnícke povinnosti, zasvätila život službe národu a plne sa podriadila tradíciám konštitučnej monarchie, ale zároveň to dokázala spojiť s vrelosťou, rešpektom, humorom a schopnosťou vidieť v druhých to dobré.

Titul princa z Walesu po ňom prebral jeho najstarší syn

Panovník zároveň oznámil, že titul princa z Walesu po ňom prebral jeho najstarší syn a následník trónu princ William, vojvoda z Cornwallu a Cambridgea. Williamova manželka Catherine sa stala princeznou z Walesu.

Nový kráľ tiež povedal, že má rád aj svojho mladšieho syna princa Harryho a manželku Meghan, ktorí žijú v Spojených štátoch.

„Môj život sa s touto novou úlohou určite zmení,“ vyhlásil kráľ. Zároveň dodal, že sa bude musieť vzdať istej časti svojej charitatívnej činnosti. Pri svojej službe sa podľa vlastných slov bude spoliehať na pomoc svojej „milujúcej manželky Kamily“.

Odkaz pre mamu

„Svojej milovanej mamičke, ktorá práve nastúpila svoju poslednú cestu, aby sa pripojila k drahému otcovi, chcem jednoducho povedať: Ďakujem,“ zakončil kráľ prejav.

Po príhovore začala smútočná omša v katedrále svätého Pavla, kde s biblickým čítaním vystúpi aj premiérka Liz Trussová. Zúčastňuje sa na nej asi 2 000 ľudí vrátane londýnskeho starostu Sadiqa Khana.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet