Na hlavný obsah

Europoslanci schválili zjednotenie nabíjačiek pre telefóny a ďalšie zariadenia

Výrobcovia ich budú musieť používať od jesene 2024.

Europoslanci schválili zjednotenie nabíjačiek pre telefóny a ďalšie zariadenia
Na ilustračnej snímke sú nabíjačky s rôznymi typmi konektorov. Foto: RTVS

Európsky parlament (EP) v utorok (4. 10.) urobil jeden z posledných krokov na ceste EÚ k zavedeniu jednotného nabíjacieho riešenia pre smartfóny a ďalšie prenosné zariadenia. Europoslanci schválili finálnu verziu smernice, podľa ktorej budú musieť výrobcovia od jesene 2024 používať výlučne štandard USB-C.

Parlament príslušný návrh odhlasoval pomerom 602 hlasov ku 13 schválil krátko popoludní. Návrh sa týka aj laptopov, na ktoré sa však zjednotenie nabíjačiek začne vzťahovať až koncom roka 2026.

„Dnes je veľký deň. Pre spotrebiteľov a tiež veľký deň pre naše životné prostredie,“ vyhlásil maltský europoslanec Alex Saliba, ktorý sa ako spravodajca EP podieľal na formovaní konečného znenia normy.

Pri svojom dopoludňajšom vystúpení so slovami „toto je minulosť“ zdvihol nad rečnícky pultík klbko káblov a adaptérov, na čo dodal „toto je súčasnosť“ a ukázal jedinú nabíjačku.

Podľa úniových činiteľov norma nielen zjednoduší životy obyvateľom a ušetrí im peniaze, ale tiež zredukuje množstvo elektronického odpadu. Eurokomisárka Margrethe Vestagerová ju na pôde EP spájala s úsporou až 1 000 ton elektroodpadu ročne.

Jedna nabíjačka nielen pre telefóny

Počas tohtoročných rokovaní o konečnej podobe záber smernice rozšírili. Spotrebiteľom by tak mal kábel s koncovkou USB-C v budúcnosti stačiť na nabíjanie mobilov a tabletov, ale aj čítačiek, digitálnych fotoaparátov, bezdrôtových slúchadiel, myší a reproduktorov alebo ovládačov k herným konzolám.

Na tieto produkty sa opatrenie začne vzťahovať 24 mesiacov po nadobudnutí účinnosti, pri laptopoch majú výrobcovia 40 mesiacov na to, aby sa prispôsobili.

Dotiahnutie legislatívneho procesu do konca pri utorkovej rozprave vítali zástupcovia všetkých politických skupín Európskeho parlamentu. Niektorí zdôrazňovali, že spotrebitelia sa vďaka prijatej regulácii tiež budú môcť rozhodnúť, či si nové prenosné zariadenie kúpia s novou nabíjačkou alebo bez nej.

Tiež však zaznievala kritika na adresu Európskej komisie, že cesta k zjednoteniu nabíjačiek trvala príliš dlho. Komisia v uplynulých rokoch o téme rokovala s výrobcami, pričom proti vystupovala najmä spoločnosť Apple. Tá dlhodobo používa vlastný systém konektorov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet