Na hlavný obsah

Slovensko výrazne zvýši kapacity pre dlhodobú starostlivosť

Na tento účel sa vyčlenilo viac ako 192 miliónov eur.

Slovensko výrazne zvýši kapacity pre dlhodobú starostlivosť
Na snímke zľava minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR Milan Krajniak (Sme rodina), premiér SR Eduard Heger (OĽANO). Foto: TASR

Slovensko výrazne zvýši kapacity pre dlhodobú starostlivosť. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR spúšťa výzvu na podporu dostupnej a kvalitnej dlhodobej starostlivosti. V stredu (5. 10.) o tom informovalo MPSVR SR.

Vďaka finančnej podpore z Plánu obnovy a odolnosti sa rozšíria kapacity komunitnej starostlivosti. A to budovaním nových či rekonštrukciou vybraných druhov zariadení sociálnych služieb.

„Záujemcovia môžu predkladať svoje projektové zámery. Na tento účel sa vyčlenilo viac ako 192 miliónov eur,“ uviedlo.

Do výzvy na predkladanie projektových zámerov na rozšírenie kapacít komunitnej starostlivosti sa môžu zapojiť verejní a neverejní poskytovatelia sociálnych služieb, rovnako zriaďovatelia, či už ide o obce, mestá, neziskové organizácie, združenia, cirkev a pod. Môže ísť pritom o existujúce, ale aj nové subjekty.

Finančný balík z Plánu obnovy umožní navýšiť kapacity ambulantných a pobytových sociálnych zariadení komunitného zamerania. Tie celoročne zabezpečujú starostlivosť o klientov.

„Vďaka tomu sa časť týchto klientov presunie z veľkokapacitných zariadení do menších, tzv. rodinného typu,“ ozrejmilo MPSVR SR.

Nové objekty či rekonštrukcia a modernizácia

Nové kapacity môžu vznikať v úplne nových objektoch zariadení, ktoré reflektujú na potreby energetickej náročnosti a inovácií. Zároveň bude možná rekonštrukcia, rozširovanie či modernizácia existujúcich objektov.

Cieľom účelnej renovácie budov je podľa ministerstva prispieť k pozitívnym environmentálnym zmenám významnou úsporou spotreby primárnej energie v rekonštruovaných zariadeniach priemerne vo výške 30 percent.

Rezort práce upozornil, že nevyhnutným záväzkom zo strany prijímateľa je následne po ukončení realizácie projektu poskytovať sociálnu službu v takto podporenom zariadení. A to aspoň po dobu 10 rokov.

 „V priebehu najbližších rokov postupne zvýšime kapacity sociálnej starostlivosti v regiónoch o stovky nových miest. Pribudne viac ako 120 zariadení pre ľudí, ktorí sú odkázaní na pomoc druhých. Chceme, aby boli komunitné a ambulantné sociálne služby čo najbližšie k občanom aj s ohľadom na fakt, že naše obyvateľstvo starne,“ doplnil Milan Krajniak, minister práce, sociálnych vecí a rodiny.

Podľa neho je nevyhnutné vytvoriť také podmienky a prostredie, ktoré znamenajú bezpečie pre odkázaných na starostlivosť a spolu s tým im prinesú aj každodennú radosť v podmienkach rodinného prostredia.

Presné počty ešte nepoznajú

Presné počty nových miest, ktoré vzniknú v zariadeniach, budú jasné po aktualizácii Plánu obnovy na prelome rokov 2022/2023. Vo všeobecnosti by malo ísť stovky nových miest v zariadeniach sociálnych služieb po celom Slovensku.

“Som hrdý na to, že Slovensko sa aj vďaka plánu obnovy výrazne posúva v kvalite poskytovania sociálnej starostlivosti. Tá sa zameriava najmä na komfort klientov a kladie dôraz na potreby každého jednotlivca. Robíme to práve preto, lebo nám záleží na senioroch a všetkých ľuďoch, ktorí potrebujú sociálnu starostlivosť,“ uviedol predseda vlády Eduard Heger.

Za účelom zjednodušenia prípravy jednotlivých projektov pre žiadateľov a zabezpečenia splnenia požadovaných podmienok pre výstavbu budov už ministerstvo práce v spolupráci s Fakultou architektúry STU pripravilo konkrétne architektonické štúdie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko