Na hlavný obsah

Biden pozorne „sleduje“ nepokoje v Číne, oznámil Biely dom

Protestujúci žiadajú politické slobody a ukončenie covidových lockdownov.

Biden pozorne „sleduje“ nepokoje v Číne, oznámil Biely dom
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden pozorne „sleduje“ neobvyklé nepokoje v Číne, kde protestujúci ľudia žiadajú politické slobody a ukončenie covidových lockdownov. V pondelok (28. 11.) to oznámil Biely dom, ktorý citovala tlačová agentúra AFP.

V Číne v týchto dňoch vypukli masové protesty proti covidovým opatreniam. Ide o najväčšie demonštrácie od potlačenia prodemokratického hnutia v roku 1989.

„Sleduje to. Tak ako my všetci. Áno, prezident je určite v strehu,“ povedal novinárom hovorca Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby.

Kirby však neopísal presne Bidenovu reakciu na požiadavky čínskych demonštrantov. „Prezident nebude vo svete hovoriť za protestujúcich. Oni hovoria sami za seba,“ vysvetlil hovorca. Avšak Biely dom podporuje právo čínskeho ľudu protestovať, dodal Kirby.

„Ľuďom by mali dovoliť uplatniť si právo na zhromažďovanie a politiku pokojného protestovania,“ povedal Kirby, ktorého citoval aj webový portál britskej televízie Sky News.

Kirby tiež informoval, že USA nedostali od Číny žiadnu žiadosť o dodanie vakcín proti koronavírusu. Odborníci totiž tvrdia, že čínsky prezident Si Ťin-pching bude zrejme musieť doviezť vakcíny zo Západu, ak sa rozhodne uvoľniť v krajine prísnu politiku nulovej tolerancie covidu.

Napäté vzťahy

Vzťahy medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, USA a Čínou, sú v posledných rokoch napäté. Vzťahy sa ešte zhoršili, keď predsedníčka americkej Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová v auguste navštívila Taiwan, čo Čínu nahnevalo. Peking totiž pokladá túto ostrovnú krajinu za súčasť svojho územia.

Osobné stretnutie Bidena a prezidenta Si Ťin-pchinga počas samitu krajín G20 v polovici novembra na indonézskom ostrove Bali však zrejme znovu otvorilo komunikačné linky medzi oboma stranami, domnieva sa Sky News.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet