Na hlavný obsah

Invázia Ruska na Ukrajinu zhoršila antisemitizmus v Európe

Trend, ktorý sa spustil počas pandémie koronavírusu, sa ďalej zhoršuje.

Invázia Ruska na Ukrajinu zhoršila antisemitizmus v Európe
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Dezinformácie a nenávisť proti Židom „prekvitajú“ na internete počas celej invázie Ruska na Ukrajinu. Trend, ktorý sa spustil počas pandémie koronavírusu, sa ďalej zhoršuje. Uvádza sa to v najnovšej správe Agentúry Európskej únie pre základné práva (FRA), ktorú zverejnila vo štvrtok (3. 11.).

„Pandémia koronavírusu a útočná vojna proti Ukrajine ešte viac zosilnili“ antisemitizmus, ktorý „zostáva v našich spoločnostiach vážnym problémom“, povedal riaditeľ FRA so sídlom vo Viedni Michael O’Flaherty.

Pracovná skupina už v júni upozornila na „riziká nepravdivých naratívov“ a dezinformácií podnecujúcich antisemitizmus. Vtedy Rusko ospravedlňovalo svoju vojnu obviňovaním ukrajinskej vlády, že je „nacistická a pácha genocídu (na Rusoch na Ukrajine)“. Tieto slová Rusko zneužívalo, uviedla FRA.

Zlá situácia je v celej Európe

Agentúra vo výročnej správe uvádza, že nenávisť a dezinformácie šírené na internete v súvislosti s ruskou inváziou a pandémiou „hlboko postihujú židovské komunity po celej Európe“.

FRA zopakovala, že „antisemitské prípady ukazujú zlú situáciu v celej Európe“. Zhromaždené údaje a ich klasifikácia sú v každej krajine EÚ rôzne.

Žiadne oficiálne údaje o antisemitských prípadoch nie sú dostupné z Maďarska a Portugalska, čo sťažuje dôkladné porovnanie situácie v krajinách EÚ. V niektorých krajinách (napr. Rakúsko a Fínsko) sa „väčšina zaznamenaných prípadov odohrá online“.

Európska komisia predložila vôbec prvú stratégiu boja proti antisemitizmu v októbri 2021. Očakáva sa, že správy o uplatňovaní stratégie EK zverejní v roku 2024 a potom v roku 2029, pričom sa bude opierať o údaje FRS o antisemitských incidentoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet