Na hlavný obsah

Katar nepodnikol právne kroky voči mužovi, ktorý s dúhovou vlajkou narušil zápas

Taliana Maria Ferriho nakrátko zadržali a prepustili.

Katar nepodnikol právne kroky voči mužovi, ktorý s dúhovou vlajkou narušil zápas
Na snímke demonštrant s dúhovou vlajkou, ktorý vbehol na ihrisko počas zápasu Portugalska proti Uruguaju. Foto: TASR/AP

Talian Mario Ferri, ktorý v pondelok (28. 11.) vybehol na trávnik počas zápasu futbalových majstrovstiev sveta v Katare medzi Portugalskom a Uruguajom, oznámil, že mu nehrozí nebezpečenstvo.

Katarské úrady ho nakrátko zadržali a prepustili. Informovala o tom agentúra DPA a stanica BBC na svojej internetovej stránke.

Ferri počas druhého polčasu vybehol na trávnik štadióna v meste Lusai s dúhovou vlajkou. Na prednej strane svojho modrého trička bol nápis „Zachráňte Ukrajinu“ a na zadnej „Rešpektujte iránske ženy“.

Bezpečnostné zložky ho odviedli z trávnika, podľa Ferriho vyjadrení to však nemalo žiadne právne následky. V utorok (29. 11.) na sociálnej sieti napísal, že je voľný a poďakoval sa za podporu.

Na snímke sa príslušníci bezpečnostných zložiek snažia chytiť demonštranta s dúhovou vlajkou, ktorý vbehol na ihrisko počas zápasu Portugalska proti Uruguaju.
Na snímke sa príslušníci bezpečnostných zložiek snažia chytiť demonštranta s dúhovou vlajkou, ktorý vbehol na ihrisko počas zápasu Portugalska proti Uruguaju. Foto: TASR/AP

Napísal tiež, že počas vojny na Ukrajine strávil mesiac v Kyjeve ako dobrovoľník a videl, ako tamojší ľudia trpia, píše agentúra AFP. „Porušovanie pravidiel pre dobrú vec nikdy nie je zločin,“ dodal.

Ferri už podobným spôsobom protestoval aj v minulosti. V roku 2014 počas majstrovstiev sveta vo futbale v Brazílii upozornil na situáciu detí žijúcich v chudobe.

Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) tesne šampionátom zakázala nosiť dúhové pásky „One Love“, ktoré sú symbolom inklúzie a diverzity. Tie chcelo použiť viacero reprezentácií a vyjadriť tak podporu LGBT+ menšinu, ktorá je v Katare diskriminovaná.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport