Na hlavný obsah

Ruské útoky ochromili takmer polovicu energetickej infraštruktúry Ukrajiny

Bez elektriny je viac než desať miliónov obyvateľov.

Ruské útoky ochromili takmer polovicu energetickej infraštruktúry Ukrajiny
Ilustračná snímka. Foto: RTVS

Takmer polovica energetickej infraštruktúry Ukrajiny si vyžaduje opravu po sérii vzdušných útokov zo strany Ruska, v dôsledku ktorých zostali bez dodávok elektriny milióny Ukrajincov, uviedol v piatok (18. 11.) Kyjev. Informuje o tom agentúra AFP.

„Len 15. novembra Rusko vystrelilo na ukrajinské mestá približne sto rakiet. Vyradili z prevádzky takmer polovicu nášho energetického systému,“ uviedol ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ, ktorý zároveň požiadal európskych spojencov Ukrajiny o podporu.

Opakované ruské ostreľovanie spôsobilo prerušenie dodávok elektriny i vody v celej Ukrajine. Kremeľ však vinu za utrpenie civilistov pripisuje neochote Kyjeva rokovať, píše denník The Guardian.

Novinári agentúry AFP z niekoľkých ukrajinských miest hlásili, že najnovšie útoky prišli spolu s prvým tohtoročným snehom.

„V súčasnosti je bez elektriny viac než desať miliónov Ukrajincov,“ povedal vo štvrtok (17. 11.) ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Najväčšmi postihnuté sú podľa neho Odeská, Sumská, Vinnycká a Kyjevská oblasť.

Útoky na ukrajinskú rozvodnú sieť nasledovali po sérii ruských neúspechov na bojisku vrátane minulotýždňového ústupu z mesta Cherson, konštatuje The Guardian.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet