Na hlavný obsah

Strelec z amerického Parklandu dostal za zabitie 17 ľudí doživotie

Porota sa už predtým nezhodla na treste smrti.

Strelec z amerického Parklandu dostal za zabitie 17 ľudí doživotie
Odsúdený vrah Nikolas Cruz. Foto: TASR/AP

Floridský súd v stredu (2. 11.) udelil doživotný trest väzenia bez možností prepustenia Nikolasovi Cruzovi, ktorý v škole v meste Parkland na Floride v roku 2018 zastrelil 17 ľudí. Podľa agentúry AP nemala sudkyňa Elizabeth Schererová na výber, pretože už skôr porota odmietla udeliť 24-ročnému strelcovi trest smrti.

Sudkyňa vyniesla 17 doživotných trestov za vraždu. Ďalších 17 doživotí potom Cruz dostal za pokus o vraždu ľudí, ktorí utrpeli zranenia.

Stredajší trest sa očakával, pretože porota, ktorá prípad posudzovala, sa v polovici októbra nezhodla na udelení trestu smrti. Podľa floridských zákonov musia s hrdelným trestom súhlasiť všetci členovia porty.

Reakcie príbuzných obetí

Pred vynesením trestu sudkyňa Schererová umožnila rodinným príslušníkom obetí, aby sa vyjadrili. Tí sa na Cruza tvrdo oborili. „Toto stvorenie nemá žiadnu hodnotu, ktorá by ho vykúpila,“ povedal Max Schachter, ktorého štrnásťročný syn Alex zomrel, keď ho Cruz zastrelil cez okno triedy.

„Dúfam, že ďalší väzni, s ktorými sa vo svojom novom živote stretneš, tí spôsobia bolesť, dúfajme, že opakovane a sedemnásťkrát, kým nebudeš prosiť o milosť, rovnako ako tvoje obete,“ odkázal Schachter strelcovi bez toho, aby vyslovil jeho meno.

Niektorí príbuzní obetí tiež kritizovali floridské zákony, ktoré vyžadujú jednomyseľnosť pre udelenie trestu smrti či počínanie obhajcov. Tí okrem iného tvrdili, že nadmerné pitie Cruzovej biologickej matky spôsobilo, že páchateľ má poškodený mozog a nedokáže sa ovládať.

Cruz na školu, z ktorej ho predtým vylúčili, zaútočil, keď mal 19 rokov. Medzi jeho obeťami boli študenti i zamestnanci školy. Podľa agentúry AP ešte súdna porota v USA nikdy neposudzovala masovú streľbu s toľkými obeťami, ako bol masaker z Parklandu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet