Na hlavný obsah

Ukrajina čoskoro začne s dobrovoľnou evakuáciou ľudí z Chersonu

Odísť chcú najmä starší ľudia.

Ukrajina čoskoro začne s dobrovoľnou evakuáciou ľudí z Chersonu
Ukrajinská vlajka opäť veje pred budovou oblastnej vlády. Foto: Twitter

Ukrajina čoskoro začne evakuovať ľudí, ktorí chcú odísť z nedávno oslobodeného mesta Cherson na juhu Ukrajiny a z okolitých oblastí.

V sobotu (19. 11.) to oznámila ukrajinská vicepremiérka Iryna Vereščuková, informuje agentúra Reuters.

Vereščuková povedala, že evakuáciu žiadajú niektorí obyvatelia Chersonu a ľudia žijúci v okolí mesta Mykolajiv. Podľa jej slov už ukrajinská vláda prijala konkrétne opatrenia a evakuácia by mala začať v najbližších dňoch. Dodala, že odísť chcú najmä starší ľudia.

„Ide len o dobrovoľnú evakuáciu. V súčasnosti nehovoríme o nútenej evakuácii. Ale aj v prípade dobrovoľnej evakuácie nesie zodpovednosť za prepravu štát. Ľudí treba odviesť na miesto, kde strávia zimu,“ uviedla ukrajinská vicepremiérka.

Ukrajinská armáda opätovne ovládla Cherson 11. novembra po tom, ako sa odtiaľ na rozkaz ruského ministerstva obrany stiahli okupačné vojská na druhý breh rieky Dneper (Dnipro). V pondelok (14. 11.) oslobodené mesto navštívil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

V Chersone „nie je elektrina, nefungujú komunikácie, internet, televízia“, keďže okupanti zámerne zničili „všetku kritickú infraštruktúru, povedal Zelenskyj.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet