Na hlavný obsah

Česká vláda schválila energetický strop pre veľké firmy

Oznámil to český minister priemyslu a obchodu.

Česká vláda schválila energetický strop pre veľké firmy
Na ilustračnej snímke fabrika. Foto: RTVS

Česká vláda v stredu (14. 12.) schválila nariadenie upravujúce cenový strop u energií pre veľké firmy. Jeho výška bude rovnaká ako pre domácnosti a malé a stredné podniky. A teda päť korún (0,21 eura) za kilowatthodinu elektriny a 2,50 koruny (0,1 eura) za kilowatthodinu plynu bez DPH.

Po rokovaní kabinetu to oznámil český minister priemyslu a obchodu Jozef Síkela. Zdôraznil, že pre veľké firmy sú rovnaké podmienky ako pre ostatných odberateľov, ktoré majú motivovať k zníženiu spotreby. Zastropovanie preto platí do výšky 80 % najvyššej mesačnej spotreby za posledných päť rokov. Podpora sa bude vyplácať spätne každý štvrťrok. Pomoc nebude automatická, bude nutné o ňu žiadať.

„Ide o výsledok dlhých náročných rokovaní a umenia možného v kontexte dočasného krízového rámca EK,“ komentoval schválenie opatrenia prezident Hospodárskej komory ČR Vladimír Dlouhý.

„Nie je to ideálne riešenie, bolo by lepšie celoeurópske, ale toho sa nedočkáme,“ povedal Dlouhý. Opatrenie bude musieť notifikovať Európska komisia, ale podľa Dlouhého sa neočakávajú komplikácie.

Súhlas eurokomisie

Síkela zdôraznil, že podpora veľkých firiem bola pôvodne proti pravidlám jednotného trhu a potrebovali súhlas EK. „Od začiatku energetickej krízy sme intenzívne rokovali a snažili sme sa vyrokovať výnimku z týchto pravidiel,“ vysvetlil minister. EK ju schválila v novembri, vďaka tomu sa podľa Síkelu mohli zastropovať ceny v Česku.

Podarilo sa dohodnúť maximálnu výšku podpory pre jeden podnik, ktorá je vo všetkých členských štátoch rovnaká. To by malo zaručiť, aby české firmy neboli v nevýhode. „Nemôže byť konkurenčná nevýhoda pre naše firmy, čo je veľmi dôležité, lebo sme najpriemyselnejšia krajina EÚ,“ povedal minister financií Zbyněk Stanjura.

Pre malé a stredné podniky vláda zastropovala ceny ešte v októbri. Pri veľkých firmách kládla česká vláda dôraz na celoeurópskeho riešenie, ktoré sa pokúšala v rámci svojho predsedníctva v Rade EÚ presadiť. Zároveň s tým však pripravovala domáce riešenie v prípade, ak by k riešeniu celej EÚ nedošlo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika