Na hlavný obsah

Lotyšsko odobralo vysielaciu licenciu ruskej nezávislej televízii Dožď

A to za ohrozovanie národnej bezpečnosti a verejného poriadku.

Lotyšsko odobralo vysielaciu licenciu ruskej nezávislej televízii Dožď
Na ilustračnej snímke štúdio televízneho kanálu Dožď. Foto: Twitter/Ukrinform

Lotyšský regulačný úrad zrušil vysielaciu licenciu ruskej nezávislej televízii Dožď, ohrozovala podľa neho národnú bezpečnosť a verejný poriadok. V príspevku na twitteri o tom informoval predseda Národnej rady pre elektronické masmédiá (NEPLP) Ivars Áboliňš, podľa ktorého musí stanica vysielanie ukončiť do 8. decembra. Televízia sa proti rozhodnutiu môže odvolať, obvinenia označila za absurdné.

Odobratiu licencie predchádzalo niekoľko incidentov, ktoré podľa Rigy porušovali lotyšské zákony. NEPLP minulý týždeň uložila televízii Dožď pokutu 10 000 eur za to, že ukázala okupovaný ukrajinský Krymský polostrov ako súčasť Ruska. Stanica tiež ruskú armádu označila za svoju armádu, napísal Áboliňš. Podľa agentúry LETA tiež televízia neposkytla preklad do lotyštiny.

„Kanál prestane vysielať v televízii, ale zostane na youtube,“ napísala televízia Dožď v reakcii na twitteri. Obvinenia lotyšských úradov označila za „nespravodlivé a absurdné“.

NEPLP tiež podľa agentúry AFP minulý týždeň začal vyšetrovať výzvu stanice, aby jej diváci poskytli „vybavenie Rusom na fronte“. Vyšetrovanie začali aj lotyšské bezpečnostné služby s upozornením, že vzhľadom na agresiu páchanú ruskými okupačnými silami na Ukrajine sú všetky „materiálne i finančné“ príspevky Rusku nelegálne.

Šéfredaktor Dožde Tichon Dzjadko následne uviedol, že sa stanica na „poskytovaní pomoci ruskej armáde nijako nepodieľa“. Podľa neho výzva naopak mala slúžiť na zber informácií o vojnových zločinoch spáchaných na Ukrajine a výzva na pomoc ruskej armáde bola len nedorozumením a zlým vyjadrením moderátora relácie. Server Delfi napísal, že s dotyčným moderátorom Dožď ukončil spoluprácu.

Kritika slobody slova na Západe?

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v utorok označil kauzu s ruskou televíziou Dožď za „príklad ilúzií o slobode slova na Západe“. Informovala o tom britská stanica BBC.

Peskov na margo tejto situácie pred novinármi v Moskve vyhlásil: „Stále sa niekomu zdá, že niekde inde je lepšie ako doma, že inde sloboda je, ale doma je nesloboda. Tak toto je jeden z najjasnejších príkladov, ktorý dokazuje, že takéto ilúzie sú omylom.“

Paralelu medzi konaním lotyšských úradov a obviňovaním z nátlaku na médiá, ktoré boli vznášané na adresu Ruska, našla aj oficiálna zástupkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

„Nič nové ani netreba vymýšľať, stačí do ich nedávnych vyhlásení namiesto slova Rusko vložiť slovo Lotyšsko,“ napísala Zacharovová. Svoj status pritom doplnila o citácie z vyhlásení amerických a európskych predstaviteľov.

Podľa generálnej riaditeľky exilovej TV Dožď Nataľje Sindejevovej v dôsledku rozhodnutia lotyšských úradov príde TV kanál o peniaze z vysielania v káblových sieťach. Ide asi o 20 percent jeho príjmov.

Britská stanica BBC informovala, že Sindejevová sa pre ruský spravodajský web Meduza vyjadrila, že na tento krok lotyšských úradov nebola pripravená. „Bola som si istá, že to (lotyšské úrady) neurobia,“ vysvetlila.

Vo svojom statuse na sociálnej sieti Twitter vedenie TV Dožď už pred tým informovalo, že stanica prestane vysielať v káblovej televízii, ale zostane pôsobiť na platforme YouTube.

V komentári pre spravodajský web RBK Sindejevová uviedla, že kanál TV Dožď sa pokúsi získať licenciu v inej krajine.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet