Na hlavný obsah

Nemecko po raziách proti krajnej pravici očakáva ďalšie zatýkania

V stredu zadržali 25 ľudí.

Nemecko po raziách proti krajnej pravici očakáva ďalšie zatýkania
Ilustračná snímka nemeckej vlajky. Foto: Unsplash

Nemeckí predstavitelia očakávajú ďalšie zatýkania po stredajších (7. 12.) rozsiahlych raziách, pri ktorých bolo zadržaných 25 členov krajne pravicového hnutia Reichsbürger (Ríšski občania), ktorí údajne plánovali štátny prevrat. Pre rozhlasovú stanicu Deutschlandfunk to vo štvrtok (8. 12.) povedal minister vnútra spolkovej krajiny Durínsko Georg Maier.

„Z mojej skúsenosti vyplýva, že zvyčajne nasleduje druhá vlna zatýkaní,“ povedal Maier. Šéf Spolkovej polície Holger Münch pre stanicu ARD vo štvrtok uviedol, že zatiaľ je v kauze 54 podozrivých.

Z 25 zadržaných vzali ešte v stredu do vyšetrovacej väzby 19 osôb, o zvyšných má rozhodnúť sudca vo štvrtok.

Polícia počas stredajších razií našla pušky, muníciu, nepriestrelné vesty či kuše, ako aj plány na vytvorenie „velenia na ochranu vlasti“ a dôkazy o náborových aktivitách.

Münch opísal, že ide o „nebezpečnú zmes ľudí s iracionálnymi názormi. Jedni majú veľa peňazí, iní majú zbrane a plánujú útoky a rozšírenie svojich štruktúr“.

Durínsky minister vnútra Maier obvinil AfD z toho, že ponúka priestor extrémistom a pestuje fantázie o štátnom prevrate. „Ľudia sa boja a AfD to využíva a ponúka jednoduché riešenia,“ povedal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet