Na hlavný obsah

Rusko zožalo v tomto roku zhruba 5,8 milióna ton ukrajinskej pšenice

Tvrdí to NASA na základe satelitných snímkov.

Rusko zožalo v tomto roku zhruba 5,8 milióna ton ukrajinskej pšenice
Ilustračná snímka. Foto: pixabay.com

Rusko počas tohto roka zozbieralo z ukrajinských polí pšenicu v hodnote približne jednej miliardy dolárov. Tvrdí to americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA).

Z polí v oblastiach „mimo kontrolu Ukrajiny“ zožali zhruba 5,8 milióna ton pšenice, vyplýva zo zistení programu NASA Harvest, ktorý sa zameriava na potravinovú bezpečnosť a poľnohospodárstvo.

Na prieskum v spolupráci s niekoľkými partnerskými inštitúciami použili satelitné údaje a modelovanie, informovala v sobotu (3 .12.) tlačová agentúra DPA.

Podľa odhadov vedcov zapojených do tohto výskumného projektu sa v priebehu roka na území Ukrajiny zozbieralo celkovo približne 26,6 milióna ton pšenice, čo je výrazne viac, ako sa pôvodne predpokladalo.

Hoci je to menej ako minuloročná rekordná úroda 33 miliónov ton, blíži sa to k päťročnému priemeru 27,9 milióna ton. Ukrajina však nemala prístup k 22 % tejto pšenice vo východnej časti krajiny z dôvodu prebiehajúcej ruskej invázie.

NASA tvrdí, že v oblastiach, ktoré nie sú pod kontrolou Ukrajiny, sa zozbieralo celkovo približne 88 % minuloročnej úrody ozimín. Polia, ktoré nezožali, sa sústredia najmä pozdĺž frontovej línie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet