Na hlavný obsah

Bývalá koalícia sa dohodla na zmene ústavy aj na termíne predčasných volieb

Budú 30. septembra.

Bývalá koalícia sa dohodla na zmene ústavy aj na termíne predčasných volieb
Na snímke Ústava SR v parlamente. Foto: TASR

Predstavitelia bývalej koalície sa dohodli na texte zmeny ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami.

Skrátenie volebného obdobia parlamentu by malo byť možné prijatím uznesenia, na čo bude potrebných 90 hlasov poslancov.

Zároveň sa mali dohodnúť na termíne predčasných volieb 30. septembra. Informoval o tom dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO) po nedeľnom (22. 1.) rokovaní.

Počty by mali sedieť

Predseda vlády predpokladá, že dohodnutá zmena ústavy by sa mohla odsúhlasiť hneď po prerokovaní v parlamente. Zmenu podľa jeho slov podporí klub OĽANO aj Občiansko-demokratická platforma, ktorá z neho odišla, Sme rodina a SaS.

„V takomto prípade by počty mali sedieť,“ uviedol. Ďalšie rokovanie tak už podľa jeho slov potrebné nebude. V pondelok (23. 1.) majú len doladiť detaily návrhu.

Ozrejmil, že súčasťou návrhu je aj to, že zmeniť volebný systém bude možné len 90 hlasmi poslancov, nie 76.

„Teraz je dôležité, aby demokratické strany ukázali zodpovednosť,“ podčiarkol s tým, že termín volieb je známy. Ak chcú demokratické strany získať dôveru občanov, musia im ukázať, že vedia spolu vládnuť a vychádzať.

Predseda strany SaS Richard Sulík rovnako hovorí o dohode. Definitívne to však podľa jeho slov bude vtedy, keď bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) pošle kolegom návrh a oni dohodu potvrdia.

Niektoré poznámky ešte strany predložia

SaS si podľa jeho slov nekládla podmienky a s kompromisným termínom volieb 30. septembra vie žiť. „Skorší termín nebol v hre tak, aby ho celá koalícia dokázala odsúhlasiť,“ povedal.

K novele ústavy má samostatný pozmeňujúci návrh predložiť ešte strana Za ľudí. Jej líderka Veronika Remišová podotkla, že zo svojej požiadavky neustúpili a návrh má obsahovať posilnenie postavenia Úradu špeciálnej prokuratúry a Špecializovaného trestného súdu.

Podpredseda strany Juraj Šeliga vysvetlil, že nechceli blokovať dohodu na zmene ústavy a svoju požiadavku vyčlenili na samostatný pozmeňujúci návrh, keďže s ňou nesúhlasilo hnutie Sme rodina.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko