Na hlavný obsah

Gordon Byron svojím dielom výrazne ovplyvnil literárny romantizmus

Od jeho narodenia uplynulo 235 rokov.

Gordon Byron svojím dielom výrazne ovplyvnil literárny romantizmus
Na snímke anglický básnik George Gordon Byron. Foto: Wikipedia – voľné dielo

Anglický básnik George Gordon Byron svojím dielom výrazne ovplyvnil literárny romantizmus v Európe. Od narodenia poeta s entuziazmom pre revolučné myšlienky uplynulo v nedeľu (22. 1.) 235 rokov.

Velikán romantickej literatúry je autorom poézie a lyricko-epických poém (Lara, Mazeppa), filozofických básní (Cain, Manfred). Napísal aj veršovaný satirický román Don Juan a divadelné hry Sardanapal, The Two Foscari (Dvaja Foscariovci), The Prophecy of Dante (Danteho proroctvá).

George Gordon Byron sa narodil 22. januára 1788 v Londýne vo Veľkej Británii. Vyrastal v Škótsku s matkou, ktorej veno premrhal jeho otec. Ešte v detstve sa však nečakane stal dedičom bohatého prastrýka a zdedil aj jeho titul lord. Študoval na prestížnych školách Harrow a Cambridge.

Poéziu, zbierku Hours of Idleness (Hodiny nečinnosti) publikoval v roku 1807. Jej kritiky ho vyprovokovali k odpovedi v podobe satiry English Bards and Scotch Reviewers (Anglickí bardi a škótski recenzenti).

Keď dosiahol plnoletosť, zasadol do Snemovne lordov v Londýne a neskôr podnikol cestu do zahraničia. Prešiel Portugalsko a Španielsko a cez Maltu sa dostal do Albánska a Grécka, ktoré ho uchvátilo. V Grécku začal písať Childe Harold’s Pilgrimage (Childe Haroldova púť), autobiografické dielo, vďaka ktorému sa cez noc stal slávnym.

Po návrate z ciest hľadal východisko zo spletitých ľúbostných vzťahov v manželstve. Oženil sa v roku 1815 s Annou Isabellou Milbankeovou, ktorá mu porodila dcéru Augustu Adu (bola vynikajúcou matematičkou a je po nej pomenovaný programovací jazyk).

Manželka ho opustila

Manželka ho však uprostred víru klebiet o jeho mimomanželských vzťahoch a bisexualite opustila a Byron prenasledovaný ohováraním z Británie odišiel a už sa nevrátil. Žil vo Švajčiarsku a Taliansku, ďalej tvoril a prežíval búrlivé romance.

Podporoval boj Grékov za nezávislosť od Osmanskej ríše na začiatku 19. storočia a to inšpirovalo ďalších mladých dobrovoľníkov z Veľkej Británie, Talianska a Spojených štátov amerických, aby sa zapojili do gréckeho povstania.

Po niekoľkomesačnom pobyte v Grécku však Byron 19. apríla 1824 zomrel na zápal pľúc. Búrlivák lord Byron sa dožil iba 36 rokov. V západogréckom meste Messolonghi, kde skonal, dodnes stojí kenotaf, v ktorom je údajne uložené umelcovo srdce.

Byronova korešpondencia sa v roku 2009 dostala na aukciu v Spojenom kráľovstve. Vydražili ju za 277 250 libier (309 000 eur).

Byron písal o svojom živote, názoroch, psovi aj o mnohých neslávnych láskach v listoch adresovaných blízkemu priateľovi Francisovi Hodgsonovi. V jednom liste z Portugalska sa mu chválil, že si tam rozšíril obzory o rozličné obscénnosti. V inom sa rozpísal o intímnom vzťahu so slúžkou Susan Vaughanovou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet