Na hlavný obsah

Petr Pavel vyzval Andreja Babiša, aby upokojil situáciu v spoločnosti

Za konfliktom v spoločnosti vidí Babišovu kampaň.

Petr Pavel vyzval Andreja Babiša, aby upokojil situáciu v spoločnosti
Kandidát na prezidenta Českej republiky Petr Pavel. Foto: TASR

Prezidentský kandidát Petr Pavel v utorok (24. 1.) vyzval svojho súpera Andreja Babiša, aby upokojil situáciu v českej spoločnosti. Apeloval naňho, aby si uvedomil zodpovednosť za jej stav po voľbách. Výzvu publikoval na sociálnej sieti twitter.

„Dôsledkom vašej kampane konflikt v spoločnosti dosiahol kritickú hladinu a musíme ho zmierniť. Nech už zvíťazí ktokoľvek z nás, uvedomte si zodpovednosť za to, v akom stave bude naša spoločnosť po voľbách,“ napísal Pavel na sociálnom médiu.

Armádny generál vo výslužbe zároveň českého expremiéra vyzval na tri kroky. Žiada od neho, aby stiahol všetky propagačné materiály, kde využíva strach zo zatiahnutia do vojny. Požaduje tiež, aby sa Babiš ospravedlnil vojakom a ich rodinám za poškodenie ich povesti v spoločnosti.

„Verejne vysloviť záväzok neútočiť a neeskalovať situáciu v televíznych debatách, ktoré budú sledovať milióny ľudí,“ je tretím krokom, na ktorý Pavel vyzval Babiša.

Bývalý predseda českej vlády si dal pred druhým kolom prezidentských volieb na svoje bilbordy heslá s vojnovou rétorikou.

„Nezavlečiem Česko do vojny. Som diplomat. Nie vojak,“ píše sa na jednom z bilbordov, za ktorý ho kritizoval aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský či ministerka obrany Jana Černochová.  

„Generál neverí v mier. Voľte mier. Voľte Babiša,“ je ďalšie z expremiérových hesiel. Politici ho kritizujú, že zasieva v českej spoločnosti strach.     

Druhé kolo prezidentských volieb v Česku sa uskutoční najbližší piatok a sobotu (27. a 28. januára). Všetky štyri prieskumy publikované pred druhým kolom prezidentských volieb favorizujú Petra Pavla.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet