Na hlavný obsah

USA a Južná Kórea uskutočnia cvičenia zamerané na jadrové hrozby

Ich termín sa však nevie.

USA a Južná Kórea uskutočnia cvičenia zamerané na jadrové hrozby
Americký minister obrany Lloyd Austin (vľavo) a jeho juhokórejský náprotivok I Čong-sup. Foto: TASR/AP

Spojené štáty a Južná Kórea uskutočnia cvičenia zamerané na odozvu na jadrové hrozby na Kórejskom polostrove, pričom budú prebiehať v diskusnom formáte.

V utorok (31. 1.) to ohlásil americký minister obrany Lloyd Austin, neuviedol však, kedy sa tak stane. Vyplýva to zo správy agentúry AFP odvolávajúcej sa na vyhlásenie zverejnené tlačovou agentúrou Jonhap.

Austin je na návšteve Soulu už tretí raz, odkedy je šéfom rezortu obrany USA. Má sa stretnúť so svojím juhokórejským rezortným kolegom Čong-supom a prezidentom Jun Sok-jolom. Jeho návšteva je zameraná na prehĺbenie spolupráce a diskusiu o bezpečnostných otázkach vrátane posilnenia záväzku USA čo sa týka „rozšíreného odstrašovania“, približuje AFP.

Juhokórejský minister obrany I Čong-sup predtým v januári avizoval, že Washington a Soul usporiadajú spoločné cvičenia „podľa scenára (simulovaného) jadrového útoku Severnej Kórey“.

Napätie na Kórejskom polostrove v uplynulých mesiacoch vzrástlo. Severná Kórea vykonala vlani bezprecedentné množstvo raketových skúšok, pričom americkí predstavitelia varujú, že sa Pchongjang môže pripravovať na vykonanie prvého testu jadrovej zbrane od roku 2017.

Severokórejský vodca Kim Čong-un začiatkom januára vyzval na „exponenciálne rozšírenie“ jadrového arzenálu svojej krajiny. Vyzval tiež na vývoj nového typu medzikontinentálnej balistickej strely, určenej na rýchly jadrový protiútok. Chchú, aby bol Pchjongjang schopný „vzdorovať nebezpečným krokom Spojených štátov a iných nepriateľských síl vo vojenskej oblasti“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet