Na hlavný obsah

Za teroristický útok na Manhattane odsúdili muža uzbeckého pôvodu

Zahynuli ôsmi ľudia a ďalší 12 utrpeli zranenia.

Za teroristický útok na Manhattane odsúdili muža uzbeckého pôvodu
Na kresbe zo súdnej siene Sajfulla Saipov (vľavo) počúva verdikt v jeho prípade v New Yorku 26. januára 2023. Foto: TASR/AP

Súd v New Yorku vo štvrtok (26. 1.) uznal za vinného muža uzbeckého pôvodu zo spáchania teroristického útoku na Manhattane, pri ktorom na Halloween v roku 2017 zahynuli ôsmi ľudia a ďalší 12 utrpeli zranenia. Útočníkovi hrozí trest smrti, informujú agentúry AP a AFP.

Útočník Sajfulla Saipov (34) bol uznaný vinným zo spáchania série zločinov vrátane osemnásobnej vraždy a podpory zahraničnej teroristickej skupiny. Muž tvrdí, že konal v mene extrémistickej organizácie Islamský štát (IS/ISIS).

Súd bude v najbližších dňoch na základe skúmania dôkazov rozhodovať, či útočníkovi udelí trest smrti alebo doživotný trest odňatia slobody. Podľa agentúry AP je však veľmi nepravdepodobné, že by newyorský súd pristúpil k trestu smrti.

Podľa amerických médií je proces so Saipovom vôbec prvým konaním pred americkým federálnym súdom za úradovania prezidenta Joea Bidena, v ktorom žiada prokuratúra pre obžalovaného trest smrti.

Samotný Biden je odporcom trestu smrti a jeho administratíva v roku 2021 zaviedla moratórium na výkon popráv pre trestancov odsúdených federálnymi súdmi. Väčšinu popráv v USA vykonávajú úrady jednotlivých štátov, a nie federálna vláda.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet