Na hlavný obsah

Moldavsko dočasne uzavrelo svoj vzdušný priestor

Po niekoľkých hodinách ho znovu otvorili.

Moldavsko dočasne uzavrelo svoj vzdušný priestor
Ilustračná snímka moldavská vlajka. Foto: Unsplash

Moldavsko v utorok (14. 2.) dočasne uzavrelo svoj vzdušný priestor. Oznámila to tamojšia letecká spoločnosť Air Moldova, na ktorú sa odvolávajú agentúry Reuters a AFP.

„Vážení cestujúci, v tomto okamihu je vzdušný priestor Moldavskej republiky uzatvorený. Čakáme na obnovenie letov,“ uviedli aerolínie Air Moldova na facebooku s tým, že ďalšie informácie poskytnú neskôr.

Prišlo k tomu v čase zvyšujúceho sa napätia medzi Kišiňovom a Moskvou. Moldavská prezidentka Maia Sanduová v pondelok varovala, že Rusko plánuje túto bývalú sovietsku republiku destabilizovať a prevziať v nej moc.

Rusko v utorok tieto obvinenia poprelo. Spojené štáty však uviedli, že ide o „hlboko znepokojivé“ správy, aj keď zatiaľ neboli nezávisle overené. Sanduová hovorí, že na plány Ruska, ktoré údajne počítajú s násilnými nepokojmi zameranými voči úradom a či dokonca s braním rukojemníkov, ju upozornili partneri zo susednej Ukrajiny.

Moldavská prezidentka opakovane vyjadruje obavy zo zámerov Ruska i z prítomnosti ruských jednotiek v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko.

 „Vzdušný priestor Moldavska bol 14. februára od 10.24 h SEČ dočasne uzavretý s cieľom zabezpečiť tak bezpečnosť a ochranu civilného letectva… O 13.47 h SEČ bol vzdušný priestor znovu otvorený,“ uviedol moldavský úrad civilného letectva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet