Na hlavný obsah

Osobitnú daň z plynovodu, ktorú mal platiť eustream, poslanci neschválili

Vyhoveli námietkam prezidentky.

Osobitnú daň z plynovodu, ktorú mal platiť eustream, poslanci neschválili
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatok (17. 2.) schválili zákon o dani z osobitnej stavby vrátený prezidentkou Zuzanou Čaputovou aj so zohľadnením jej pripomienky. Zo zákona tak vypadlo samotné zdanenie tranzitného plynovodu, ktorú mala platiť firma eustream.

Za hlasovalo 81 poslancov zo 132 prítomných. Zákon podporili aj poslanci OĽANO, SaS či Sme rodina.

Ako uviedla hlava štátu v stanovisku k vrátenému zákonu, jeho aplikácia môže ohroziť nielen finančnú a majetkovú stabilitu firmy eustream, ale aj služby a činnosti, ktoré zabezpečuje.

Spoločnosť má podľa prezidentky strategický význam pre Slovensko aj európsky región z pohľadu energetickej infraštruktúry. Vplyv schváleného zákona tak môže v konečnom dôsledku ohroziť energetickú bezpečnosť krajiny.

„Zákonodarca na tieto hrozby nijako nereagoval v dôvodovej správe a ani nepredstavil alternatívne riešenie alebo sanáciu takýchto potenciálnych dosahov,“ upozornila Čaputová. Navrhla preto poslancom vynechať tú časť zákona, ktorá zavádza daň z osobitnej stavby. Ostatné články právnej normy prezidentka nerozporovala.

„Vítame, že poslanci vyhoveli pripomienke prezidentky. Považujeme to za zodpovedné rozhodnutie nielen vo vzťahu k strategickej firme, ale aj vo vzťahu k predvídateľnosti slovenského podnikateľského prostredia,“ uviedol v reakcii špecialista externej komunikácie a PR eustreamu Pavol Kubík.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika