Na hlavný obsah

Soláriá s vekovým obmedzením. Majú byť dostupné len pre dospelých

Vláda schválila návrh novely zákona o ochrane zdravia.

Soláriá s vekovým obmedzením. Majú byť dostupné len pre dospelých
Na ilustračnej snímke je žena v soláriu. Foto: ČTK / AP

Opaľovanie v soláriu má byť dostupné len pre dospelých. Prevádzkovatelia solárií by po novom nemali služby zamerané na opaľovanie kože umelými UV žiaričmi poskytovať osobám mladším ako 18 rokov. Vyplýva to z návrhu novely zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, ktorý v stredu (22. 2.) schválila vláda.

Rezort zdravotníctva upozornil, že ÚV žiarenie sa podľa aktuálnych vedeckých poznatkov klasifikuje ako dokázaný karcinogén pre ľudí.

„Výskumy dermatológov preukázali, že osoby, ktoré veľmi často používajú soláriá, majú dva- až trikrát väčšiu pravdepodobnosť vzniku rakoviny tohto typu. Opaľovanie kože v soláriu z tohto dôvodu nie je vhodné pre niektoré citlivé skupiny populácie vrátane osôb mladších ako 18 rokov,“ priblížil.

Informoval vyššom riziku u populácie v tejto vekovej kategórii. Koža je v tomto veku omnoho tenšia. Vyznačuje sa tiež zvýšenou a citlivosťou. Pokožka zároveň nedokáže vyprodukovať dostatok pigmentu na zachytávanie lúčov UV žiarenia

Návrh novely okrem iného rieši aj doplnenie kompetencie Úradu verejného zdravotníctva SR a regionálnych úradov verejného zdravotníctva v oblasti kozmetických výrobkov a výživových doplnkov. Odstraňuje tiež niektoré nedostatky v zákone, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe orgánov štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko