Na hlavný obsah

Európskej únii nehrozí bankrot, reagoval Ódor na vyjadrenia Orbána

Uviedol to po samite EÚ v Bruseli.

Európskej únii nehrozí bankrot, reagoval Ódor na vyjadrenia Orbána
Premiér Ľudovít Ódor počas rokovania za okrúhlym stolom v druhý deň summitu EÚ. Foto: TASR/AP

Väčšina lídrov členských krajín EÚ vie, že nemožno hovoriť o hroziacom bankrote Únie alebo o tom, že spolok je bez peňazí. Povedal to slovenský premiér Ľudovít Ódor po skončení dvojdňového suamitu EÚ v Bruseli s odkazom na vyjadrenia svojho maďarského kolegu Viktora Orbána.

Orbán vo štvrtok (29. 6.) pred zasadnutím Európskej rady a aj v piatkovom (30. 6.) rozhovore pre verejnoprávny rozhlas Kossuth rádió naznačil, že Európska únia sa rozpočtovo dostala „na hranice svojich možností“.

Na svojom účte na Facebooku zverejnil status, v ktorom uviedol, že účastníci samitu sa pýtajú, kam sa podeli peniaze Únie.

Zároveň tvrdil, že Brusel nevie vyúčtovať doterajšiu podporu Ukrajine a požaduje od členských krajín ďalšie financie na splatenie úverov. To vraj Brusel zabalil do návrhov na navýšenie rozpočtu o desiatky miliárd eur pre druhú polovicu obdobia viacročného finančného rámca (VFR) na roky 2024 – 2027.

Ódor s odkazom na VFR a vyjadrenia Orbána pripomenul, že lídri na samite EÚ o tom nediskutovali. Táto téma bude podľa neho predmetom rokovaní na októbrovom samite.

„Prevažná väčšina lídrov to berie tak, že tie vyjadrenia išli smerom k domácemu publiku. Na európskej úrovni vieme všetci, že nemôžeme hovoriť o nejakom bankrote alebo o tom, že EÚ je bez peňazí,“ vysvetlil slovenský premiér.

Pripomenul, že dôležitá je debata o čo najefektívnejšom využití európskych zdrojov. Na európskej úrovni a – to platí aj pre Slovensko – taktiež doma.

„Táto vláda to rieši v zásade každý deň. Hľadáme spôsob, ako využiť peniaze, ktoré ešte máme k dispozícii a ktoré predchádzajúce vlády trochu zameškali,“ povedal Ódor. Dodal, že vláda sa snaží stihnúť aj termíny vyplývajúce z plánu obnovy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet