Na hlavný obsah

Parlament uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 až 1933 za genocídu

Vyjadrili tiež solidaritu s ukrajinským ľudom.

Parlament uznal hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 až 1933 za genocídu
Na snímke rokovacia sála Národnej rady SR. Foto: TASR

Národná rada (NR) SR uznala hladomor na Ukrajine v rokoch 1932 – 1933 za genocídu ukrajinského ľudu. V utorok (20. 6.) popoludní poslanci odsúhlasili uznesenie. Píše sa v ňom, že hladomor spáchali s úmyslom zničiť skupinu ľudí úmyselným nastolením životných podmienok, ktoré mali viesť k ich fyzickému zničeniu.

Zároveň si parlament uznesením pripomenul obete hladomoru a vyjadril solidaritu s ukrajinským ľudom. V mene občanov SR pozostalým a blízkym obetí vyjadril úprimnú sústrasť. Odsúdil pritom genocídne činy totalitného sovietskeho režimu, ktoré „viedli k smrti miliónov Ukrajincov a výrazne poškodili základy ukrajinskej spoločnosti“.

Okrem toho poslanci uznesením vyjadrili ľútosť aj nad aktuálnou vojnou Ruska proti Ukrajine. V uznesení sa píše, že Rusko porušuje zvrchovanosť a územnú celistvosť Ukrajiny a snaží sa ju zlikvidovať ako národný štát, zničiť identitu a kultúru jej národa.

Parlament tiež odsúdil manipuláciu súčasného ruského režimu s historickou pamäťou týkajúcou sa hladomoru, ako aj všetky formy totalitarizmu. Vyjadril ľútosť, že aj na Slovensku stále niektorí inklinujú k totalitnému režimu a jeho predstaviteľom.

Zelenskyj vyjadril vďaku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v utorok poďakoval NR SR, ktorá uznala hladomor na Ukrajine v 30. rokoch minulého storočia za genocídu. Informoval o tom na sociálnej sieti.

„Som vďačný slovenskému parlamentu za uznanie hladomoru v rokoch 1932 – 1933 za genocídu ukrajinského ľudu,“ napísal. Rozhodnutie NR SR označil za dobre načasované a za výrazný prínos k obnoveniu historickej spravodlivosti a ucteniu si miliónov nevinných obetí.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko