Na hlavný obsah

Platba v hotovosti sa stane súčasťou ústavy. Parlament schválil návrh ústavného zákona

Zákon podporilo 111 poslancov.

Platba v hotovosti sa stane súčasťou ústavy. Parlament schválil návrh ústavného zákona
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: RTVS

Právo vykonať platbu za nákup tovarov a poskytnutie služieb v hotovosti sa stane súčasťou Ústavy Slovenskej republiky. Tomuto právu bude zodpovedať ústavné zaručenie vydávania hotovosti ako zákonného platidla.

Zákon následne stanoví podmienky a obmedzenia uvedeného práva. Vyplýva to z ústavného zákona skupiny poslancov hnutia Sme rodina, ktorý Národná rada (NR) SR vo štvrtok (15. 6.) 111 hlasmi definitívne schválila.

Poslanci prijali aj pozmeňujúci návrh Mariána Viskupiča (SaS), ktorý spresnil znenie novely ústavy. Na základe tejto zmeny sa môže prijatie hotovostnej platby odmietnuť len z primeraných alebo všeobecne uplatňovaných dôvodov. Zaručuje tiež právo vykonať hotovostnú operáciu v banke alebo pobočke zahraničnej banky bez obmedzení.

Medzi primerané dôvody by mohli podľa predkladateľa patriť bezpečnostné alebo technické dôvody, napríklad že predajný automat výrobca neuspôsobil na prijímanie hotovosti. „Právo vykonať v banke hotovostnú operáciu sa zaručuje bez obmedzení, ktoré prichádzajú do úvahy u iných príjemcov platieb,“ doplnil.

Občan sa má rozhodnúť sám

Občan má podľa predkladateľov ústavného zákona právo na to, aby sa sám rozhodol, či chce platiť v hotovosti. Deklarovali, že v poslednej dobe sú svedkami rôznych iniciatívnych krokov vedúcich k postupnému obmedzeniu tohto práva.

„I z uvedeného dôvodu je zavedenie práva na hotovosť do ústavy jedným zo spôsobov, ako riešiť v prospech spoločnosti akékoľvek pokusy o striktné obmedzenie a konečnú likvidáciu práva platiť v hotovosti, vrátane súvisiaceho práva na súkromie,“ vysvetlili v dôvodovej správe.

Úplné zrušenie hotovosti v budúcnosti by podľa poslancov výrazne ohrozilo nízkopríjmové skupiny obyvateľstva, ale napríklad aj občianske združenia, ktoré svoju charitatívnu činnosť financujú z finančných zbierok. Zachovanie práva na hotovosť podľa nich predstavuje tiež významný krok pre budovanie finančnej gramotnosti mladšej generácie.

Zároveň konštatovali, že zavedenie povinného bezhotovostného styku nad určitý limit v právnom poriadku SR sa môže vnímať ako opatrenie na obmedzenie podvodných konaní v daňovej oblasti, na boj proti praniu špinavých peňazí, korupcii, trestnej činnosti či pri ochrane pred financovaním terorizmu.

Ústava má preto predpokladať aj zákonnú úpravu podmienok a obmedzení používania hotovosti. Ústavný zákon bude účinný od 1. júla tohto roka.

Aké všetky zákony v parlamente schválili, respektíve neschválili, monitorovala redaktorka RTVS Barbora Šišoláková:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika