Na hlavný obsah

Štát poskytne príspevok deťom, ktorým pomáhajú ambulantné alebo pobytové zariadenia, pokryť má výdavky na stravu

Ide o príspevok vo výške 160 eur.

Štát poskytne príspevok deťom, ktorým pomáhajú ambulantné alebo pobytové zariadenia, pokryť má výdavky na stravu
Na snímke pracovisko Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Úrady práce a sociálnych vecí budú vyplácať jednorazovú dotáciu vo výške 160 eur na pokrytie výdavkov na obed či iné jedlo pre školopovinné dieťa, ktorému sa poskytuje sociálna služba v zariadení. O túto dotáciu možno požiadať od 15. augusta.

Vzor žiadosti zverejní Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na svojej webovej stránke. Žiadosť sa musí podať na príslušný úrad práce do polovice septembra. Informovalo o tom Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Niektorým deťom, ktorým sa poskytujú sociálne služby v ambulantných alebo pobytových zariadeniach, a popritom majú povinnosť plniť predprimárne vzdelávanie či povinnú školskú dochádzku, štát neposkytuje dotáciu na podporu výchovy k stravovacím návykom. Na Slovensku je približne 500 takýchto detí.

Rezort práce, sociálnych vecí a rodiny preto pripravil náhradný spôsob, ako takýmto rodinám čiastočne kompenzovať náklady na ich stravovanie. A to aj z dôvodu zvýšenej inflácie.

Od 15. augusta do 15. septembra môže rodič dieťaťa alebo osoba, ktorej bolo dieťa zverené rozhodnutím súdu, podať žiadosť o jednorazovú dotáciu na čiastočnú kompenzáciu výdavkov za obed a iné jedlo vo výške 160 eur na úrad práce, v ktorého územnom obvode má žiadateľ trvalý alebo prechodný pobyt.

Dotácia má pokryť náklady na stravu v období štyroch mesiacov od septembra do decembra tohto roka. Schválenie dotácie na obedy a iné jedlo úrad práce neoznamuje. Dotáciu na obedy a iné jedlo vyplatí v hotovosti alebo bezhotovostným prevodom na účet žiadateľa v banke. Neschválenie poskytnutia dotácie na obedy a iné jedlo úrad oznamuje žiadateľovi písomne.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika