Na hlavný obsah

Špeciálny tím bulharských námorných síl zneškodnil dron naložený výbušninou, ktorý sa objavil na pobreží

Nachádzal sa v čiernomorskom letovisku.

Špeciálny tím bulharských námorných síl zneškodnil dron naložený výbušninou, ktorý sa objavil na pobreží
Na ilustračnej snímke vojaci. Foto: Unsplash

Špeciálny tím bulharských námorných síl v pondelok (18. 9.) zneškodnil dron naložený výbušninou, ktorý našli v obci Ťulenovo na pobreží Čierneho mora. Išlo o vôbec prvý útočný dron, ktorý objavili na území Bulharska. Informovalo o tom ministerstvo obrany. Informovala o tom agentúra AFP.

Do Ťulenova poslali tím vojenských špecialistov, keď tamojší hotelier nahlásil nález predmetu vo veľkosti dronu, ktorý uviazol medzi skalami na pobreží.

„Pri preverovaní predmetu sa našiel mínometný granát pripevnený k troskám dronu,“ uviedlo v oznámení bulharské ministerstvo obrany. Keďže mínometný granát bol v takom stave, že ho nebolo možné odniesť preč, tím ho pri kontrolovanej explózii zneškodnil priamo na mieste.
„Môžeme s istotou povedať, že išlo o dron súvisiaci s vojnou, ktorú Rusko spustilo proti Ukrajine,“ povedal minister obrany Todor Tagarev novinárom. „Táto vojna je nevyhnutne spojená so zväčšujúcimi sa hrozbami pre našu bezpečnosť,“ doplnil.

Od začiatku tejto vojny vo februári 2022 bulharské námorné sily zneškodnili v teritoriálnych vodách svojej krajiny štyri míny. Toto bol však prvý nález výbušniny pripevnenej k dronu v Bulharsku, členskom štáte NATO.

Turistické letovisko Ťulenovo sa nachádza 70 kilometrov južne od rumunskej hranice a na opačnej strane Čierneho mora než ukrajinský Krymský polostrov. Ten protiprávne okupuje Rusko od roku 2014 a teraz naň bežne útočia ukrajinské drony.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet