Na hlavný obsah

Najnižšiu zaočkovanosť v EÚ proti chrípke má Slovensko, vyplýva z údajov OECD

Odborníci odporúčajú dať sa zaočkovať proti chrípke na začiatku jej sezóny.

Najnižšiu zaočkovanosť v EÚ proti chrípke má Slovensko, vyplýva z údajov OECD
Na snímke vakcíny proti chrípke. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko podľa údajov OECD vykazuje najnižšiu zaočkovanosť proti chrípke v Európskej únii. Upozorňuje na to Všeobecná zdravotná poisťovňa. Vakcinácia sa pritom odporúča najmä starším ľuďom, pacientom s chronickými ochoreniami, ale aj tehotným ženám a malým deťom.

Štátna zdravotná poisťovňa podporuje prevenciu aj počas prichádzajúcej chrípkovej sezóny a svojim poistencom preplatí vakcíny v plnej výške ich ceny. Deti od dvoch do dvanástich rokov majú navyše zadarmo k dispozícii aj bezbolestnú a bezihlovú vakcínu v spreji.

„Ide o nosový sprej, ktorý sa aplikuje do oboch nosných dierok, pričom nie je potrebná inhalácia. Deti tak nemusia bojovať so strachom z ihly a tento spôsob prináša komfort aj zdravotníkom pri podaní samotnej vakcíny,“ uviedla manažérka komunikácie VšZP Eva Peterová.

Využiť plnú úhradu za vakcínu je možné od 1. októbra tohto roka do 28. februára budúceho roka. Spolu s vakcínou poisťovňa preplatí lekárovi aj výkon očkovania. Okrem nazálnej vakcíny pre deti poisťovňa plne uhradí všetky vakcíny proti chrípke uvedené v zozname kategorizovaných liekov, a to všetkým poistencom, ktorí o ne prejavia záujem, bez indikačných a preskripčných obmedzení.

Najväčším prenášačom chrípky sú deti

Podľa odborníkov patria práve deti vo veku dvoch až deviatich rokov medzi najväčších prenášačov chrípky typu A. „Problémom je, že chrípku dokážu bezpríznakovo šíriť až osem dní, čo ohrozuje ostatných rodinných príslušníkov,“ dodáva Peterová.

Napriek tomu, že chrípka je vírusové ochorenie, ktoré sa rýchlo šíri vzduchom, o očkovanie je na Slovensku dlhodobo nízky záujem. Počas vlaňajšej chrípkovej sezóny, teda od začiatku septembra minulého roka do konca marca tohto roka, VšZP uhradila vakcínu proti chrípke 160-tisíc poistencom.

Na Slovensku zomrie následkom chrípky v priemere okolo 800 až 1 000 ľudí ročne, pričom viac ako polovicu z nich tvoria úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia v priamej súvislosti s ochorením na chrípku.

„K ohrozeným skupinám obyvateľov patria aj onkologickí pacienti a diabetici, či pacienti s chronickými ochoreniami obličiek, pečene alebo dýchacích ciest. Chrípka sa môže skomplikovať. Najčastejšie zápalom pľúc, ktorý si pri rizikových skupinách veľakrát vyžaduje aj hospitalizáciu,“ upozorňuje Peterová.

Odborníci odporúčajú dať sa zaočkovať proti chrípke na začiatku jej sezóny, čiže počas októbra a novembra. Dostatočná ochranná hladina protilátok sa vytvorí 14 dní po očkovaní a účinok trvá približne šesť až dvanásť mesiacov. Vírusy chrípky sa menia, preto je dôležité očkovať sa pravidelne, teda každý rok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko