Na hlavný obsah

Čaká Slovensko zmena volebného systému? Vláda zriadi expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí možnosti

Vyplýva to z jej programového vyhlásenia.

Čaká Slovensko zmena volebného systému? Vláda zriadi expertnú skupinu, ktorá vyhodnotí možnosti
Ilustračná snímka - voľby. Foto: RTVS

Vláda mieni zriadiť expertnú skupinu, ktorá by vyhodnotila možnosti zmeny systému jedného volebného obvodu. Zároveň rešpektuje, že zmena počtu volebných obvodov pre parlamentné voľby si vyžaduje zmenu Ústavy SR. Vyplýva to z programového vyhlásenia vlády, ktoré v pondelok (13. 11.) schválil vládny kabinet.

Ministri chcú organizovať výjazdové rokovania vlády v pravidelných dvojmesačných intervaloch. Plánujú vytvoriť podmienky na spracovanie konceptu modernizácie samosprávy a miestnej štátnej správy, rozšíriť širokopásmový internet v regiónoch a pokračovať v budovaní eGovernmentu.

Ambíciou vlády je zriadiť Agentúru pre správu štátneho prebytočného majetku a pripraviť zmenu legislatívy, aby nepotrebné štátne budovy mohli byť samosprávam bezodplatne prevedené na verejnoprospešné účely.

Vláda presadí komplexné riešenia pre tzv. bezpečnú samosprávu, ktoré budú reflektovať zvýšenie ochrany zdravia a majetku, protipovodňové opatrenia, preventívne a rozvojové aktivity. Zváži vytvorenie Fondu na predprojektovú prípravu.

Chce zaviesť systém krokov, ktoré odstránia rôzne prekážky, aby bolo možné bezodplatne previesť pozemky v správe Slovenského pozemkového fondu v intraviláne obciach a pozemky pod cestami v extraviláne obcí do ich vlastníctva.

Vláda mieni vytvoriť nadrezortnú komisiu, ktorá má posúdiť možnosti výrazného zjednodušenia procesov verejného obstarávania. Zároveň zrealizuje revíziu súčasného Operačného Programu Slovensko a to súbežne s prípadnými úpravami v pláne obnovy.

Zmeny v oblasti verejných obstarávaní

Paralelne s tým chce prijať užitočné zmeny v oblasti verejných obstarávaní, ktoré budú reagovať na problémy v aplikačnej praxi. „Súbežne s týmito aktivitami bude vytvorená Mapa verejných investícií, ktorá prispeje k transparentnému, efektívnemu a predvídateľnému modelu koordinovaného rozvoja územia vrátane a jeho financovania,“ uviedla.

V oblasti regionálneho rozvoja plánuje prijať legislatívne zmeny, ktoré zlepšia možnosti čerpania financií, aby urýchlili procesy implementácie projektov, zvýšili príjmové možnosti samospráv a zlepšili systémovú pomoc v najmenej rozvinutých regiónoch.

„Týmto regiónom bude venovaná prioritná pozornosť sprevádzaná novým prístupom podpory a rozvoja,“ deklaruje.

V časti venovanej podpore národnostných menšín chcela vláda vytvárať podmienky pre ich rozvoj v oblasti uchovávania a rozvíjania ich identity, jazyka, kultúry a tradícií. „Osobitne bude vládu zaujímať možnosť, obzvlášť motivácie zapojenia členov marginalizovaných skupín do pracovného trhu, ktorý poznačil nedostatok pracovnej sily,“ poukázala.

Ministri sú rozhodnutí pokračovať len v takých projektoch a stratégii podpory marginalizovanej rómskej komunity, ktoré sa osvedčili a priniesli merateľný efekt. Mimoriadnu pozornosť chce vláda venovať systémom vzdelávania od predškolských zariadení až po odborné školstvo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko