Na hlavný obsah

Matúš Šutaj Eštok na rokovaní ministrov vnútra krajín V4 prisľúbil súčinnosť v boji proti nelegálnej migrácii

Postoj Slovenska sa podľa neho zhoduje s návrhom Maďarska.

Matúš Šutaj Eštok na rokovaní ministrov vnútra krajín V4 prisľúbil súčinnosť v boji proti nelegálnej migrácii
Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok. Foto: TASR/Martin Baumann

Slovenská republika bude zodpovedným partnerom v boji proti nelegálnej migrácii. Vyhlásil to v pondelok (27. 11.) minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Problémy migrácie treba riešiť tam, kde vznikajú. Povedal po rokovaní ministrov vnútra krajín Vyšehradskej štvorky (V4), Rakúska a Nemecka, ktorí sa stretli v juhomaďarskom Segedíne.

„Zhodli sme sa na tom, že je potrebné ochraňovať vonkajšiu hranicu Európskej únie. Z tohto miesta chcem deklarovať, že Slovenská republika je pripravená v tomto smere pomôcť,“ povedal Šutaj Eštok.

Dodal, že postoj Slovenska sa zhoduje s návrhom Maďarska, aby sa energia venovaná ochrane vnútroštátnych hraníc v schengenskom priestore presmerovala na ochranu vonkajších hraníc. „Musíme tú migráciu riešiť tam, kde vzniká. Ak ju riešime na pôde Európskej únie, je neskoro,“ vyhlásil minister vnútra.

Zároveň poukázal na tom, že krajiny, ktorých sa to týka, sa možno nezhodnú na všetkom, no je podstatné, že vedia viesť dialóg. „Verím, že iba skrz dialóg sa vieme posunúť pri hľadaní riešení. Tie nám pomôžu pri boji s tak vážnym problémom, ako je nelegálna migrácia“, povedal.

Obrovská spoločná výzva a problém EÚ

Šutaj Eštok vyjadril spokojnosť, že sa s partnermi zhodli na tom, že téma migrácie je obrovskou spoločnou výzvou a problémom v rámci Európskej únie ako celku. Poukázal tiež na to, že vnútroštátne kontroly sa zavádzajú v čase krízy. „Je to veľký výkričník pre európske spoločenstvo, že žijeme v dobe krízy. Musíme nájsť spoločné riešenie na to, aby sme sa z nej dostali,“ vyhlásil.

Slovenský minister vnútra tiež upozornil, že situácia na hraniciach je v súčasnosti aj v dôsledku počasia lepšia, no s príchodom jari sa môže opäť zhoršiť.

„Som rád, že hľadáme spoločné riešenie a že na konci dňa sa prinesie do tejto celoeurópskej debaty viac pragmatizmu, aby sme mohli využívať všetky výdobytky Európskej únie ako takej a mohol sa vrátiť ten schengen, ktorý poznáme,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko