Na hlavný obsah

Nárast platov by mali pocítiť aj tí, ktorí pracujú v noci a cez víkendy. Zamestnávatelia to kritizujú

Najnižšie zárobky dnes tvoria 57 percent priemernej mzdy.

Nárast platov by mali pocítiť aj tí, ktorí pracujú v noci a cez víkendy. Zamestnávatelia to kritizujú
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš. Foto: TASR/Martin Baumann

Vláda chce plošne zvýšiť platy pre státisíce zamestnancov. V programovom vyhlásení garantuje vyššiu minimálnu mzdu ako doteraz. Nárast by mali pocítiť nielen najmenej zarábajúci ľudia, ale aj tí, ktorí pracujú v nočných zmenách či cez víkendy. K najnižším zárobkom sú naviazané aj príplatky, zamestnávatelia to kritizujú.

Slavomír Vyšňovský je vodič dopravnej zdravotnej služby. Keďže pracuje v nepretržitej prevádzke, pacientov vozí aj cez víkendy či v noci.

„Príplatky a príplatky za nadčas tvoria dosť podstatnú časť mesačnej mzdy. Keď má človek dve malé deti, náklady do školy a oblečenie a hovorím, náklady stúpajú hore a mzdy sa držia stále rovnako. Tak človeku sa oplatí pracovať v noci,“ priblížil vodič dopravnej zdravotnej služby Slavomír Vyšňovský.

O minimálnych mzdách zisťovali viac v reportáži Marie Balážová Melníková a Rita Fleischmanová:

Príplatky za prácu v noci a cez víkendy by mali opäť vzrásť. Zabezpečiť by to mala vyššia minimálna mzda, na ktorú sú naviazané. Kým v súčasnosti je 700 eur v hrubom, na budúci rok to bude 750 eur. To však ešte stále nie je 60 percent priemernej mzdy na Slovensku, ktorú garantuje programové vyhlásenie novej vlády.

„Samozrejme v prípade, že sa sociálni partneri v tom danom roku nedohodnú inak, podľa očakávania, odbory to privítali, zamestnávatelia samozrejme nie,“ informoval minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš (Hlas-SD).

Odborári a zamestnávatelia sa už dva roky po sebe dohodli na minimálnej mzde o niečo vyššej ako určuje zákon. Ten hovorí, že najnižšie zárobky musia tvoriť najmenej 57 percent priemernej mzdy.

Výšku minimálnej mzdy vidia firmy negatívne

Firmy tvrdia, že slovenská minimálna mzda je už vyššia ako v susedných štátoch, s ktorými súperíme o pracovnú silu. Aj preto nesúhlasia s tým, že vláda chce garantovať minimálnu mzdu aspoň 60 percent z priemernej mzdy.

„Vnímame to veľmi negatívne v kontexte zvyšovania nákladov na príplatky, ktoré sú naviazané na minimálnu mzdu,“ povedal viceprezident Asociácie zamestnávateľských zväzov Rastislav Machunka. „V tejto chvíli to bude znamenať zhoršenie konkurencieschopnosti pre priemysel,“ dodal.

„Nútenie podnikateľov, aby dávali nejakú mzdu, jednoducho nefunguje. To, čo sa tu snažia dosiahnuť zákonom, sa stane proste prirodzené práve tým, že sa firmy budú biť o zamestnancov,“ ozrejmil poslanec NR SR Marián Viskupič (SaS).

Okrem programového vyhlásenia odporúča zvýšiť minimálnu mzdu na 60 percent priemernej aj Európska únia. „My vítame, že týmito 60 percentami sa naozaj približujeme k tomu odporúčaciemu rámcu európskej smernice,“ uviedla hovorkyňa Konfederácie odborovýh zväzov Martina Némethová.

Do polovice tohto roka, kým boli na základe rozhodnutia bývalej vlády príplatky zamrazené, ušetrili zamestnávatelia podľa odhadov odborárov približne 48 miliónov eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko