Na hlavný obsah

Inflácia v EÚ sa v novembri spomalila. Medziročne najviac rástli ceny v Česku

Predbežný odhad sa napĺňa.

Inflácia v EÚ sa v novembri spomalila. Medziročne najviac rástli ceny v Česku
Ilustračná snímka nákupného košíka. Foto: Unsplash

Miera inflácie v krajinách Európskej únie v novembri klesla o pol percentuálneho bodu na 3,1 percenta a je najnižšia zhruba za dva roky.

Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat. Najvyššiu infláciu má v celej únii Česko, kde ceny medziročne vzrástli o 8,0 percenta. Naopak v Belgicku už je deflácia, tam ceny medziročne o 0,8 percenta klesli.

V krajinách eurozóny miera inflácie v novembri klesla rovnako o pol bodu a predstavovala 2,4 percenta, potvrdil Eurostat svoj pôvodný odhad.

Inflácia v celej EÚ súčasťou odhadu nebýva. Pred rokom, teda vlani v novembri, bola miera inflácie v eurozóne 10,1 percenta a v celej únii 11,1 percenta.

Nižšia inflácia ako v Česku tak už je napríklad aj v Maďarsku, ktoré bolo dlho najhoršie v únii. Teraz má infláciu 7,7 percenta.

V Poľsku miera inflácie zostala na októbrovej hodnote 6,3 percenta, na Slovensku klesla na 6,9 percenta. Pred rokom bola inflácia v Česku na 17,2 percenta, v Maďarsku na 23,1 percenta, na Slovensku 15,1 percenta a v Poľsku 16,1 percenta.

Po Belgicku bola v krajinách EÚ najnižšia miera inflácie v Dánsku, kde predstavovala 0,3 percenta.

Tretie bolo Taliansko, kde ceny medziročne vzrástli o 0,6 percenta. Naopak druhou najhoršou krajinou po Česku bolo Maďarsko, tretie potom Slovensko s Rumunskom, zhodne 6,9 percenta. V porovnaní s októbrom sa v 27 členských štátoch miera inflácie zmiernila v 21 krajinách, v troch sa nezmenila a v troch sa zvýšila.

V eurozóne k inflácii najviac prispeli služby, ktorých príspevok predstavoval 1,69 percentuálneho bodu.

Nasledovala kategória potraviny, alkohol a tabak s príspevkom 1,37 percentuálneho bodu. Naopak o zmiernenie inflácie sa najviac zaslúžili energie, a to príspevkom -1,41 percentuálneho bodu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika