Na hlavný obsah

Po erupcii sopky Merapi v Indonézii zomrelo 11 horolezcov, ďalší sú nezvestní

Sopečný popol stúpal až do výšky 3 000 metrov.

Po erupcii sopky Merapi v Indonézii zomrelo 11 horolezcov, ďalší sú nezvestní
Erupcia sopky v Indonézii. Foto: TASR/AP

Na sopke Marapi v indonézskej provincii Západná Sumatra došlo v nedeľu mohutnej erupcii. Sopečný popol stúpal až do výšky 3 000 metrov, informovala agentúra AFP.

Dve horolezecké trasy na sopku boli po erupcii uzavreté a dedinčanom žijúcim na svahoch hory úrady odporučili, aby zostali najmenej tri kilometre od ústia krátera kvôli možnému chrleniu a vytekaniu lávy.        

Miestne médiá informovali, že v sobotu sa na výstup na sopku vydalo asi 70 horolezcov. Agentúra AFP v pondelok uviedla, že najmenej 49 z nich bolo úspešne evakuovaných. Ďalších 11 však záchranári našli mŕtvych a 12 ich je naďalej nezvestných.

Predstaviteľ miestnej pátracej a záchrannej agentúry informoval, že na záchranu horolezcov bolo nasadených asi 168 záchranárov vrátane polície a vojakov.

Hovorca Národnej agentúry pre zvládanie katastrof Abdul Muhari uviedol, že niekoľko dedín v okolí sopky je pokrytých popolom, ktorého výskyt v ovzduší v mnohých oblastiach bráni aj prenikaniu slnečného svetla.

Úrady distribuovali obyvateľom rúška a vyzvali ich, aby na ochranu svojho zraku pred sopečným popolom nosili aj okuliare.

Úrady sopku Merapi monitorovali niekoľko týždňov – po tom, ako senzory zaznamenali jej zvýšenú aktivitu. Vydaná bola pre ňu výstraha tretieho stupňa (z celkovo štyroch) pred erupciou.

Sopka Marapi je aktívna od januára, keď na nej tiež došlo k erupcii, ktorá sa však zaobišla bez obetí. Indonézia sa nachádza v oblasti s vysokou seizmickou aktivitou – známej aj ako Pacifický ohnivý kruh -, kde dochádza často k zemetraseniam aj výbuchom sopiek.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet