Na hlavný obsah

Kandidátov na ústavného sudcu bude parlament voliť až na ďalšej riadnej schôdzi

Tá sa má podľa harmonogramu začať 11. júna.

Kandidátov na ústavného sudcu bude parlament voliť až na ďalšej riadnej schôdzi
Ilustračná snímka. Foto: TASR/František Iván

Voľbu kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR presunuli poslanci Národnej rady (NR) SR na ďalšiu riadnu schôdzu. Tá sa má podľa harmonogramu začať 11. júna.

Parlament má zvoliť dvoch kandidátov na ústavného sudcu. Z nich si jedného vyberie prezident SR a vymenuje ho do funkcie. Miesto ústavného sudcu sa vlani uvoľnilo po odchode sudkyne Jany Laššákovej.

O post sa uchádzajú Anton Dulak, Martina Jánošíková, Michaela Králová, Zuzana Pitoňáková a Lívia Trellová.

Opozičné hnutie PS vníma presunutie voľby kandidátov na sudcu Ústavného súdu (ÚS) SR na ďalšiu schôdzu parlamentu ako neúctu voči inštitúcii.

Neúctivé to je podľa neho aj voči ľuďom, ktorí sa na ÚS obracajú s individuálnymi podnetmi. Skonštatovala to poslankyňa Lucia Plaváková (PS).

„Vládna koalícia na jednej strane dlhodobo tvrdí, že Ústavný súd SR je zavalený prácou, no napriek tomu od septembra nedokážu obsadiť jedno uvoľnené miesto. To len dokazuje, že ani riadny chod ústavných inštitúcií, žiaľ, nie je prioritou tejto vlády,“ poznamenala.

Vládna koalícia si podľa poslankyne posunom zabezpečila, že nového sudcu si bude spomedzi kandidátov vyberať až zvolený prezident Peter Pellegrini, nie Zuzana Čaputová.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko