Na hlavný obsah

Ruské útoky vážne poškodili všetky vodné elektrárne na Ukrajine, tvrdí štátna energetická spoločnosť

Dve sú mimo prevádzky.

Ruské útoky vážne poškodili všetky vodné elektrárne na Ukrajine, tvrdí štátna energetická spoločnosť
Pracovníci stoja vedľa trosiek v poškodenej tepelnej elektrárni DTEK. Foto: TASR/AP

Pri stredajších (8. 5.) útokoch ruských síl na Ukrajinu sa vážne poškodili dve vodné elektrárne a sú mimo prevádzky. Podľa agentúry Reuters to vo štvrtok (9. 5.) uviedla štátna energetická spoločnosť Ukrhydroenerho. Nekonkretizovala však, o ktoré elektrárne ide.

„Nepriateľ naďalej masívne útočí a ničí ukrajinskú energetickú infraštruktúru a uskutočňuje ničivé cielené útoky. K dnešnému dňu všetky vodné elektrárne utrpeli vážne škody,“ uviedla spoločnosť. Náprava škôd a obnovenie ich prevádzky si podľa nej vyžiada veľa financií a úsilia.

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ v stredu povedal, že od začiatku invázie vo februári 2022 bolo pri ruských útokoch poškodených alebo zničených viac ako 800 teplární po celej Ukrajine.

Konštatoval, že Moskva nedávno zintenzívnila svoje raketové a dronové útoky na kritickú infraštruktúru Ukrajiny, pričom rozsiahle údery uskutočnila 22. a 29. marca, 11. a 27. apríla a tiež 8. mája.

Šmyhaľ informoval, že Fond na podporu energetiky Ukrajiny, zriadený na poskytovanie finančnej a vecnej pomoci pri oprave kritickej energetickej infraštruktúry poškodenej ruskými útokmi a na zabezpečenie nepretržitej funkčnosti energetického sektora, už vyzbieral viac ako 410 miliónov eur.

Dodal, že Agentúra USA pre medzinárodný rozvoj (USAID) čoskoro sa spustí nový program v hodnote 190 miliónov dolárov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet