Na hlavný obsah

Prvý pohľad do obnovenej dominanty Bratislavy: Michalskú vežu opäť sprístupnia verejnosti

Otvoria ju 27. septembra.

Prvý pohľad do obnovenej dominanty Bratislavy: Michalskú vežu opäť sprístupnia verejnosti
Múzeum mesta Bratislavy po viac ako dvoch rokoch sprístupní od stredy Michalskú vežu. Foto: TASR/Dano Veselský

Michalská veža, jedna z dominánt Bratislavy, bude po jej generálnej rekonštrukcii opäť prístupná verejnosti. Stane sa tak 27. septembra. Otvorená bude spolu s novou dočasnou výstavou, ktorá približuje nielen obnovu tejto pamiatky s viac ako 700-ročnou tradíciou, ale aj jej historický vývoj, uviedli z Múzea mesta Bratislavy, ktoré Michalskú vežu spravuje.

„Boli to dva roky nielen stavebných a remeselných prác, ale aj intenzívneho prežívania a nadšenia verejnosti z jednotlivých silných momentov obnovy. Od otvárania 176-ročnej schránky až po návrat sochy archanjela Michala na vrchol veže v závere obnovy,“ priblížila riaditeľka múzea Zuzana Palicová.

Počas prác obnovili vonkajšie a vnútorné časti. Zreštaurované boli aj všetky sochárske a ďalšie dekoratívne prvky vrátane sochy archanjela Michala.

Obnovené boli tiež dva zvony, ciferníky hodín, všetky kamenné a reliéfne prvky, olovená tabuľa nad bránovým vchodom či fasády a vnútorné omietky. Menili sa podlahy, teplovodné kúrenie za elektrické a inštalovali sa kompletne nové svetlá.

Na celý proces dohliadali pamiatkari. „Pre Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Bratislava sa začala príprava obnovy už v roku 2018, keď odborníci z rôznych odvetví začali postupne spracovávať architektonicko-historické a reštaurátorské výskumy, ktoré boli veľmi dôležitými podkladmi pre obnovu Michalskej veže,“ priblížila Eva Falbová z KPÚ.

Pripravili aj novú výstavu

S obnovou zároveň pripravovali aj dočasnú výstavu Michalská veža: po rekonštrukcii. „Naším zámerom je nepotlačiť kvality tejto pamiatky, ale umožniť spoznávať jej zákutia, architektúru a históriu,“ spresnil kurátor výstavy Michal Augustovič.

Výstava rešpektuje chronológiu vývoja veže. Najstaršie etapy sa prezentujú v jej najnižšej a najstaršej časti. Stúpaním nahor sa približuje k jej súčasnosti, ako sa menila pamiatka aj s novšími nadstavbami, priblížil kurátor.

Obnova sa začala 19. júla 2021 a ukončili ju v decembri 2022. Celkový rozpočet predstavoval viac ako 2,55 milióna eur, z toho 579 500 eur bolo z dotácie z grantového programu ministerstva kultúry.

Zvyšných 1,97 milióna eur bolo financovaných z rozpočtu hlavného mesta. Po odstránení nedorobkov sa stavba definitívne skolaudovala v júni tohto roka.

Krov veže je momentálne verejnosti neprístupný, ale je možné ho vidieť vo videu, ktoré je súčasťou výstavy. V budúcom roku ho plánuje múzeum sprístupniť verejnosti a na prelome rokov 2024/2025 plánuje otvoriť stálu expozíciu na tému obranného systému stredovekého mesta.

Otváraniu Michalskej veže verejnosti sa venovala aj redakcia Správ RTVS. Pozrite si rozhovor s riaditeľkou Múzea mesta Bratislava Zuzanou Palcovou o rekonštrukcii dominanty hlavného mesta:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny