Na hlavný obsah

Situácia sa nezlepšila. Poľnohospodári a potravinári žiadajú urgentnú pomoc

Premiérovi posielajú tretí otvorený list.

Situácia sa nezlepšila. Poľnohospodári a potravinári žiadajú urgentnú pomoc
Na snímke zľava predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho a podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Miroslav Štefček. Foto: TASR

Slovenskí poľnohospodári a potravinári sú naďalej v štrajkovej pohotovosti, lebo za posledných osem mesiacov sa ich situácia vôbec nezlepšila, vyhlásil vo štvrtok (19. 11.) predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Emil Macho. Zároveň vyzval premiéra Igora Matoviča, ministra financií Eduarda Hegera a šéfa rezortu poľnohospodárstva Jána Mičovského (všetci OĽANO), aby problémy poľnohospodárstva začali riešiť čím skôr. „Nie sme divadelníci, chceme o problémoch diskutovať, bez vášní, na základe faktov a odborných argumentov,“ vyjadril sa Macho.

Poľnohospodárske a potravinárske zväzy, ktoré sú združené v SPPK, odovzdali na Úrade vlády SR 18. novembra v mene slovenských chovateľov dojníc, ošípaných, hydiny, ako aj pestovateľov poľných plodín, zeleninárov, ovocinárov, či relevantných predstaviteľov potravinárov v poradí už tretí otvorený list adresovaný predsedovi vlády. Po dvoch mesiacoch ho opäť žiadajú o urýchlenú pomoc pri riešení nezdravého stavu agropotravinárskeho sektora.

Prvý list adresovali poľnohospodári a potravinári 10. septembra. Podpísalo ho takmer 700 poľnohospodárskych podnikov. Upozornili v ňom na nesúhlas so spôsobom zmeny nájmu za poľnohospodársku pôdu, žiadali spustenie verejnej odbornej diskusie o nájme poľnohospodárskych pozemkov a jeho trhovej hodnote s cieľom nastoliť spravodlivé podmienky.

Druhý list dostal Igor Matovič 29. septembra. Výrobcovia potravín ho upozornili na kritickú situáciu v agropotravinárskom odvetví, nekoncepčné kroky Mičovského a absenciu odborného dialógu medzi ministerstvom a poľnohospodármi a potravinármi. V liste ho vyzvali na riešenie situácie a spoločné rokovanie.

„Na jednej strane si uvedomujeme, že v tomto náročnom období je priorita štátu v ochrane zdravia ľudí. Na strane druhej však neoddeliteľnou súčasťou ekonomiky je aj agropotravinársky sektor a výroba lokálnych potravín. Aj v týchto náročných časoch preto trváme na tom, že rezortný minister nie je pre odvetvie garantom konštruktívnych zmien a oživenia agropotravinárstva,“ zdôraznil Macho.

Ministerstvo podľa poľnohospodárov vytvára „nezmyselný obraz o zlých veľkých a dobrých malých poľnohospodároch“. Podľa Miroslava Štefčeka, podpredsedu SPPK, je paradox, že neprinieslo za osem mesiacov ani jedno reálne riešenie pre malých poľnohospodárov. „Plán obnovy a tzv. covidové peniaze? Aj o nich môžu slovenskí poľnohospodári a potravinári len snívať,“ dodal Štefček.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika