Na hlavný obsah

Slovensko nerecykluje ani polovicu odpadu. Jeho produkcia ešte vzrastie

Najviac odpadu produkujú Dáni, Luxemburčania a Nemci.

Slovensko nerecykluje ani polovicu odpadu. Jeho produkcia ešte vzrastie
Ilustračná snímka. Foto: TASR

Do roku 2035 vzrastie na Slovensku produkcia odpadov na jedného človeka o tretinu. Vyplýva to z analýzy, ktorú vypracovala Eva Sadovská, analytička spoločnosti Wood & Company.

Kým v roku 2019 vyprodukoval jeden Slovák v priemere 435 kilogramov odpadu, v roku 2035 by podľa prognózy Eurostatu mohol v priemere vyprodukovať 580 kilogramov odpadu ročne.

Z analýzy vyplýva, že Slovensko aktuálne recykluje približne 40,3 percenta odpadov, pričom viac ako polovica odpadov (50,6 percenta) končí na skládkach. Slovensko je tak od 65-percentnej miery recyklácie a 10-percentnej miery skládkovania, ktoré by chcelo dosiahnuť do roku 2035, veľmi vzdialené.

Podľa Sádovskej aj v prípade dosiahnutia uvedených cieľov bude na skládkach odpadov v krajine končiť ročne jeden milión ton odpadu.

Rakúšania ako vzor

Medzi spotrebou domácností a produkciou komunálneho odpadu je preukázateľná spojitosť. Na čele európskeho rebríčka najväčších producentov odpadu figurujú krajiny ako Dánsko, Luxembursko či Nemecko. Každý zakúpený tovar a často aj služba sa neskôr stane zdrojom odpadu, s rastúcou spotrebou tak rastie aj produkcia smetí.

Krajinami, z ktorých by si Slovensko mohlo brať príklad, sú podľa údajov Eurostatu Rakúsko, Holandsko, Belgicko, Taliansko a Litva. Tie v roku 2018 dosiahli nadpolovičnú mieru recyklácie odpadov a zvyškový komunálny odpad energeticky zhodnocujú v spaľovniach, miera skládkovania je preto u nich veľmi nízka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko