Na hlavný obsah

Babiš: Do Česka neschválenú vakcínu nedovezú

Záujem o vakcíny je veľký.

Babiš: Do Česka neschválenú vakcínu nedovezú
Na snímke český premiér Andrej Babiš. Foto: TASR/AP

Do Českej republiky podľa premiéra Andreja Babiša nedovezú vakcínu bez registrácie v EÚ alebo výnimky ministerstva zdravotníctva. Povedal to v piatok (5. 3.) po rokovaní kabinetu.

Medzi firmami je ale podľa neho o neschválené vakcíny záujem, informoval spravodajský portál Novinky.cz. „Máme málo vakcín a usilujeme sa tak o všetky vakcíny, ktoré sú bezpečné. Nikdy nebudeme ale dodávať do Českej republiky vakcíny, ktoré nie sú schválené EÚ či nedostali výnimku ministerstva zdravotníctva,“ povedal premiér v súvislosti s čínskou očkovacou látkou. „O vakcíny, ktoré zatiaľ ČR nenakúpila, je záujem medzi občanmi i firmami,“ dodal.

Aj minister zdravotníctva Jan Blatný opakovane povedal, že všetky používané vakcíny proti COVID-19 musia byť registrované Európskou komisiou na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA).

Zároveň premiér po rokovaní vlády uviedol, že Česko ešte nezačalo rokovať s Čínou o dodávke vakcíny Sinopharm. Preferuje, aby Čína požiadala o registráciu v EÚ. „Je pravdepodobné, že Čína o to čoskoro požiada,“ povedal.

Žiadnu aktivitu vo veci získania čínskej vakcíny nevyvíja ani ministerstvo zdravotníctva. Hrad totiž tento týždeň uviedol, že o dodávku čínskej vakcíny Sinopharm požiadal prezident Miloš Zeman na žiadosť premiéra Babiša. Listom sa obrátil priamo na čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga.

Zemanovu žiadosť podľa Hradu čínsky prezident odsúhlasil a postúpil čínskym úradom. Hovorca prezidenta Jiří Ovčáček na Twitteri uviedol, že Čína žiadosti okamžite vyhovela. Babiš v piatok uviedol, že Zemana žiadal, či by nemohol kontaktovať svojich partnerov v Izraeli, Rusku a Číne, či sú možné dodávky vakcín z týchto krajín. Rokovať sa ale nezačalo, dodali Novinky.cz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet