Na hlavný obsah

Izrael, Rakúsko a Dánsko spoja sily pri výrobe vakcín „budúcej generácie“

Chcú ich spoločne vyvíjať aj vyrábať.

Izrael, Rakúsko a Dánsko spoja sily pri výrobe vakcín „budúcej generácie“
Na snímke zľava rakúsky kancelár Sebastian Kurz, izraelský premiér Benjamin Netanjahu a dánska premiérka Mette Frederiksenová. Foto: SITA/AP


Lídri Izraela, Rakúska a Dánska vo štvrtok (4. 3.) oznámili, že sa dohodli na spoločnom vývoji a výrobe vakcín budúcej generácie proti koronavírusu. Informovali o tom na tlačovej konferencii v Jeruzaleme. Toto vopred ohlásené spojenectvo vyvolalo kritické reakcie v Európe.

Krajiny zriadia „výskumný a vývojový fond“ a začnú robiť „spoločné kroky smerujúce k výrobe budúcich vakcín“, vyhlásil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Po jeho boku stáli dánska premiérka Mette Frederiksenová a rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

„Nevieme, ako dlho… budú účinné súčasné vakcíny proti koronavírusu. Bude to pol roka, rok, dva roky alebo dlhšie? Nevieme. Preto musíme chrániť našich obyvateľov pred opakovaním pandémie alebo pred mutáciami,“ uviedol Netanjahu.

Nespresnil sumu vo fonde ani to, akú výrobnú kapacitu chcú dosiahnuť. Podľa tlačovej agentúry AP budú v Európe a Izraeli postavené továrne na distribúciu týchto vakcín.

Frederiksenová povedala, že všetky tri krajiny „robia sľubný vývoj, ktorý vydláždi cestu projektu pre vakcíny budúcej generácie“. Dodala, že „by rady preskúmali možnosť spolupracovať aj na klinických skúškach“.

Kurz ohlásil partnerstvo s Izraelom v pondelok 1. marca so slovami, že Európska agentúra pre lieky (EMA) je „v schvaľovaní vakcín príliš pomalá“. „Nemôžeme sa už výlučne spoliehať na Európsku úniu,“ povedal Kurz ešte pred odletom do Izraela.

Európski predstavitelia čelia tlaku, aby sa urýchlilo očkovanie proti koronavírusu v EÚ, ktoré zaostáva v porovnaní s úspešným Izraelom či Britániou. Tieto dve krajiny schválili vakcíny o niekoľko týždňov skôr než EMA.

Francúzsko volá po európskej solidarite

Francúzsko však kritizovalo plány Rakúska a Dánska spolupracovať s Izraelom na výskume a výrobe očkovacích látok proti koronavírusu. Takéto úsilie podľa Paríža ešte viac poškodí jednotu Európskej únie v otázke očkovacej kampane, preto „treba zachovať solidaritu v rámci EÚ“.

Netanjahu, ktorý vzal vo štvrtok hostí z Dánska a Rakúska do fitnescentra otvoreného pre zaočkovaných ľudí, vyhlásil, že k ich spojenectvu sa môžu pridať aj ďalšie štáty a dvere majú otvorené.

Susedia Rakúska – Česko, Maďarsko a Slovensko – takisto obišli EMA a schválili si vakcíny z Ruska aj Číny, píše agentúra AFP.

EÚ zažíva prvé tri mesiace roka výrazné zníženie v dodávkach vakcín sľúbených farmaceutickými firmami, za čo si vyslúžili ostrú kritiku od Európskej komisie (EK).

Eurokomisia však neodsúdila izraelsko-rakúsko-dánsku dohodu. „Vítame skutočnosť, že členské štáty hľadajú všetky možnosti, ako zlepšiť spoločné európske úsilie zastaviť koronavírus,“ uviedol hovorca EK Eric Mamer. „My v tom nevidíme žiadny rozpor,“ dodal.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet